Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Ще не так давно ви обожнювали один в одному, а сьогодні відчуваєте хвилю роздратування. Очима наполегливо шукаєте недоліки, зацикливаетесь на них, не помічаючи хороших якостей.

Зміст приховати

Що ж це, куди подівся щасливий шлюб? Невже любов пройшла? Психологи вважають, що кожна сім’я на певному етапі спільного життя переживає кризу шлюбу і ті, хто з гідністю виходять з нього, переходять на новий рівень сімейних відносин.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Криза в шлюбі: пошук проблем

В основі переломного періоду сімейного життя завжди закладено розвиток відносин. Тому найчастіше нелегко відшукати причини кризи сім’ї, адже те, що заважає одній парі рухатися далі, стаючи каменем спотикання, інший, навпаки, допомагає в подоланні труднощів.

Які симптоми кризи в сімейних відносинах?

Проблеми в шлюбі не виникають на порожньому місці, найчастіше – це наслідок буденності і впливу, здавалося б, дрібниць. Свадебка.ws пропонує розглянути основні тривожні дзвіночки, які сигналізують про початок сімейного кризи:

 • Відсутність або, навпаки, велика кількість конфліктів – ви втомилися від сварок в будинку, а можливо, повний штиль в сімейних відносинах починає насторожувати? Задумайтесь, адже це, з чималою ймовірністю, перша ознака кризи в шлюбі.
 • Звинувачення один одного у всіх проблемах – постійний пошук винних, небажання почути думку, протилежне вашому.
 • Зайва самостійність – перетягування ковдри на себе, один з партнерів намагається всі питання вирішувати по-своєму, не враховуючи інтереси іншої.
 • Зацикленість – обговорення одних і тих же проблем «до дірок» або ж відсутність спілкування в родині.
 • Хрест на особистісному розвитку заради сім’ї – жінка перетворюється в нудну домогосподарку, забуваючи про себе і присвячуючи своє життя чоловікові та дітям.
 • Трудоголізм – чоловік віддає перевагу коротати вечори на роботі, ігноруючи близьких. Зазвичай на такий вчинок його штовхає невдалий досвід – не зміг самоствердитися в сім’ї.
 • Відсутність інтимного життя – один з партнерів постійно ухиляється від сексу.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Існує поняття найбільш вибухонебезпечних сімейних вікових груп, які здатні вплинути на якість шлюбу або зовсім – стати причинами розлучення. Розглянемо докладніше:

 1. Перша криза в родині – найчастіше трапляється на першому році шлюбу. Етап притирання вдається пройти далеко не всім подружжю, на жаль, статистика твердить про приблизно 50% розпаду укладених спілок в період першого року з дня весілля. Любіть один одного без умов, тоді ця криза вам точно не страшний!
 2. Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі
 3. Криза появи первістка – ті, хто зумів пережити перше випробування, через кілька років, (а саме 2-3) наражається на ризик знову. Дружина віддає всі сили малюкові, приділяючи чоловікові все менше уваги. Сексуальне життя погіршується, чоловік починає бачити в своїй жінці недоліки і це цілком може підштовхнути його до зради. Дружина помічає зміну настрою чоловіка, нервує, ревнує, починає скандалити. Обопільна готовність партнерів до батьківства, по суті справи, дає можливість уникнути кризи.
 4. Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі
 5. Криза повернення подружжя до звичайного життя – через 3-5 років шлюбу настає період, коли жінка виходить на роботу і їй доводиться справлятися з трудовими обов’язками, бути хорошою матір’ю для дитини, приділяти увагу чоловікові і не забувати про свій зовнішній вигляд. Вимушене самітництво в період декрету може різко змінитися потребою в емоційних переживаннях, тому жінка схильна до зрад. Романтика в сімейних відносинах, повернення до цукерково-букетному періоду може послужити рятувальним кругом для подружжя.
 6. Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі
 7. Криза семи років шлюбу (одноманітності) – подружжя пересичуються один одним, адже їх спільне життя триває близько 7-9 років. Побут пригнічує, іноді здається, що один з партнерів не поділяє інтереси іншого, а романтика не приносить задоволення. Починаються зради, причому думок про розлучення на поточному етапі зазвичай ще не виникає. Сімейні цінності стануть запорукою подолання виявлених проблем.
 8. Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі
 9. Криза сорокаріччя – практично завжди спостерігається погіршення сексуальних відносин. Усвідомлення того, що життя потихеньку проходить і попереду чекає тільки старість, штовхає велика кількість чоловіків (за статистикою – кожного п’ятого) на розірвання шлюбу. Якщо створити правильну ілюзію молодості, криза не складе загрози, навіть через 13, а то і 20 років шлюбу, але діяти потрібно за обопільного бажання.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Незалежно від того, скільки років ви одружені – рік або 20, важливо розуміти, що будь-яка криза в шлюбі дає шанс подружжю вийти на новий рівень сімейних відносин.

Переломний період в житті пари – рушійна сила розвитку сім’ї. Сміливо скажіть «ні» депресії, а наш портал Свадебка.ws із задоволенням поділиться з вами секретами довгого і щасливого сімейного життя.

Що ви можете зробити? Відповіді на головне питання дивіться нижче:

 1. Підтримувати. Максимальна участь в виниклі проблеми партнера здатне розтопити лід між подружжям.
 2. Чути і розуміти. Мовчання руйнує сім’ї, тому, якщо вам щось незрозуміло, питайте. Говоріть про свої почуття, адже спілкування – основа сім’ї. Не залишайте партнера один на один зі своїми думками, цікавтеся.
 3. Чи не вимагати. Дайте людині охолонути під час переломного періоду, не наполягайте зараз і вмить.
 4. Чи не жертвувати собою. Такого роду поступки тільки погіршать ваше становище. Не варто забувати про себе, повністю розчиняючись в коханій людині.
 5. Чи не нагнітати обстановку під час депресії. Повірте, в такій непростій ситуації це не зіграє вам на руку. Зверніть увагу на те, що найчастіше депресія – наслідок нудного і буденного способу життя.
 6. Ставити себе на місце партнера. Навчіться оцінювати ситуацію з обох сторін.
 7. Мати свій особистий простір. Для цього зовсім необов’язково збігати з дому, просто у кожного члена сім’ї повинно бути місце усамітнення.
 8. Чи не накопичувати таємні образи. Краще сваритися, вважають психологи, а не замовчувати про виниклі проблеми. Уміння не перетворити сварку в скандал дозволить вам з’ясувати стосунки і рухатися далі без прихованих прикрощів.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Не бійтеся кризи сімейних відносин! Велика кількість пар поняття не мають, що існує таке поняття і на ура справляються з проблемами, що виникли. Кожне спільне подолання труднощів – це величезний ривок вперед. Вмійте слухати і чути партнера. Про те, як урізноманітнити сімейні відносини, читайте на нашому порталі.

Статей в розділі (47)

Хочете дізнатися про «темних» сторони вашого шлюбу, про які ви, можливо, не здогадуєтесь? Пройдіть психологічний тест. Та картинка сім’ї, яку ви виберете, підкаже, який у вас шлюб і як його зробити краще!

Якщо у вас не складаються стосунки зі свекрухою, не поспішайте повністю відмовлятися від спілкування з нею і її появи у вашому будинку. Адже коли-небудь вам може знадобитися її допомогу. Знайдіть причину конфлікту і позбудьтеся від неї.

Джерело: https://svadebka.ws/article/krizis-semeinyh-otnoshenii/

Кризи сімейних відносин

Психологи єдині в думці, що кожна сімейна пара протягом спільного життя стикається з декількома перехідними етапами.

Криза в сімейних відносинах виникає через побутових труднощів, щоденної рутини і маси інших причин, які можуть виникнути в будь-яких відносинах (народження дитини, перехідний вік, особистий психологічну кризу, переїзд, зміна матеріального стану, пр.

) Відчуваючи невдоволення собою, партнер проектує його на відносини, вирішує змінити своє оточення, в тому числі і чоловіка або дружину.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Психологія сімейних відносин дружини і чоловіка: кризи – напрямок, який дозволяє уникнути критичних моментів, зберегти гармонію і взаєморозуміння між подружжям. До будівництва шлюбу, як і до будівництва будинку потрібно підходити грунтовно, поступово укладаючи цеглинки від міцного фундаменту до даху.

Перш ніж відповідати на питання, як подолати і вийти з кризи в сімейних відносинах, потрібно розібратися в самому понятті, причини виникнення, ознаки. Коли настає криза в шлюбі, взаємини подружжя псуються, втрачається розуміння, бажання слухати і чути один одного. Це потрібно вирішувати відразу, інакше з часом ситуація лише погіршиться, що може стати причиною розлучення.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Деякі психологи впевнені, що критичні моменти в шлюбі – це черговий період розвитку відносин, а їх виникнення – нормальне явище.

Уміння спілкуватися, прислухатися до партнера в цей час допоможе подолати складності, врятувати шлюб, підняти його на новий щабель довіри і взаєморозуміння. Наскільки швидко пара зможе пережити критичний момент, залежить від готовності подружжя йти на зустріч один одному, вміння чути.

Відвідуйте тренінги із взаємин, де зможете підібрати найбільш дієву методику, враховуючи характер, психотип партнера, ситуацію, що склалася, пр.

Найбільш гострим періодом для сімейної пари вважається час, коли чоловік і жінка досягають сорокарічного віку. У цей момент відбувається переоцінка цінностей, усвідомлення неминучого старіння, критична оцінка прожитого. Розуміння, що життя пройшло не так і її неможливо змінити, може привести до розпаду.

Добре, коли криза 20 років шлюбу дозволяється спокійно і людині вдається вписати свою нову особистість вписати в рамки загальноприйнятих протягом життя. Але, якщо руйнуючи себе, один з партнерів одночасно руйнує шлюб? Це одна з кількох причин розлучень.

Ще одна природна ситуація якісної зміни відносин всередині родини викликана появою дітей (народження, виховання, дорослішання, пр.

) Залежно від обставин, характерів, психотипів подружжя, причин може бути безліч (зміна фінансового становища, зрада, хвороба, ін.)

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Психологи вважають за краще розглядати кризу сімейних відносин за роками. Це своєрідний надлом, викликаний негативом, накопиченим в результаті тривалого одностороннього або двостороннього конфлікту подружжя. Також він може бути викликаний подією, яке різко змінило звичний життєвий устрій. Це може бути:

 • втрата роботи. У даній ситуації причиною виступає не фінансова зміна, а порушення усталеного ритму;
 • втручання старшого покоління. Часто молода сім’я руйнується через постійне впливу батьків одного або обох подружжя;
 • різка зміна матеріального стану. Мова не тільки про бідність, а й несподіваному багатстві;
 • переїзд. Зміна оточення, пошук нової роботи, незнайома обстановка можуть стати непереборною перешкодою для деяких;
 • важка хвороба близьких родичів, чоловіка або дружини;
 • народження дитини з фізіологічними відхиленнями. Нерідко чоловік і жінка намагаються перекласти провину за те, що трапилося один на одного;
 • тривале розставання з-за роботи або інших обставин;
 • емоційна відстороненість, відсутність розуміння.

Це лише частина можливих причин, які можуть призвести до кризи. У деяких сім’ях серйозні складності викликають обставини, які для інших здадуться абсолютно несуттєвими.

 

Ознаки сімейного кризи

Розпізнати криза 13 років шлюбу або іншого періоду легко на підставі ряду характерних ознак:

 • відсутність інтересу одне до одного, різкість, дратівливість при розмові, небажання проводити час разом;
 • один з подружжя менше часу проводить з родиною, приділяючи більше уваги роботі, друзям, пр .;
 • повна байдужість або, навпаки, постійне з’ясування стосунків;
 • навіть після примирення, принесених вибачень, між партнерами залишається напруженість;
 • уникнення інтимної близькості, зниження статевої активності;
 • неповажне ставлення до партнера;
 • поділ близьких друзів і родичів на два табори, які підтримують окремо чоловіка або дружину;
 • відмінність поглядів на виховання дітей, яке призводить до сварок, взаємних докорів;
 • різні думки на спільне ведення побуту (розподіл доходів, планування відпочинку, ін.);
 • небажання обговорювати з партнером свої почуття, ділитися переживаннями;
 • партнери не прагнуть один одному подобатися, порушувати;
 • уявне або реальне обмеження одного з подружжя, відсутність можливості висловитися, необхідність потурати.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Якщо у відносинах присутні перераховані ознаки, або ви відчуваєте, що вони змінилися в гіршу сторону, проблему потрібно вирішувати відразу. Психологи наводять кілька рекомендацій, які допоможуть подолати кризу у відносинах після 8 років шлюбу або більше.

 • Чи не таїть образу. Почуття образи – це отрута, який повільно отруює душу ображеного. Поступово накопичується негатив, який з часом може виплеснутися не тільки на кривдника, але і на дітей, близьких, сторонніх. Прихована агресія може виражатися в інших формах (зрада, нарко- алкозалежність, ігроманія, інше);
 • З’ясовуючи стосунки, ніколи не переходьте на особисті образи, говорите виключно про себе, свої почуття. Приниження партнера – самий підлий спосіб виплеснути негатив. Воно не призведе до примирення, навпаки, ще більше посилить сварку;

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

 • Навчіться позбавлятися від негативу, заряджатися позитивними емоціями. На думку психологів, криза у відносинах після 12 років шлюбу або менше, може вити викликаний відсутністю позитивних емоцій, яскравих вражень. Проводьте більше часу разом, ходіть в кіно, подорожуйте, влаштовуйте сюрпризи і романтичні вечори. Спробуйте завести щоденник і записувати в нього емоції, щоб краще їх розуміти;
 • Знайдіть хобі чи захоплення, яке дозволить вам розвиватися. Щоб бути цікавими одне одному, у кожного в парі має зберігатися особистий простір. Шлюб – це не залежність і не підпорядкування, це добровільний союз двох зрілих і самостійних особистостей. Вони свідомо вибрали спільне життя з метою зробити її краще;
 • Не тисніть на хворе місце. Якщо ви погодилися миритися з певними особливостями або захопленнями партнера, не варто постійно його або її дорікати;
 • Не забороняйте спілкування з друзями, навчитеся довіряти і не контролювати.

Ці рекомендації однаково корисні і для молодих подружніх пар і для людей, які прагнуть зберегти сім’ю, повернути в неї втрачені почуття. Якщо впоратися з ситуацією самостійно не вдається, запишіться на тренінг разом з партнером, де вам допоможуть відродити втрачені почуття, підкажуть шляхи виходу з ситуації, що склалася.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Фахівці виділяють основні критичні етапи, які доводиться пережити кожній родині. Це нормальний перебіг відносин, і для багатьох пар вони не уявляють складності. Однак якщо партнери не хочуть вирішувати проблему спільно, що виник конфлікт може стати причиною повного розставання.

Кризи по роках:

 • Перший рік спільного життя. Молодята звикають до себе в парі, загальним ведення побуту. Переломний момент настає на першому році і є вирішальним. За статистикою 90% пар розходяться в цей період. Закінчення залицянь, цукерково – букетного періоду, розподіл фінансів, більш глибоке знайомство один з одним можуть вбити молоду сім’ю. Нерідко розставання викликано звичками партнера. Вирішити проблему можна через діалог. Не вимагайте партнера змінитися, навчитеся його приймати і підтримувати за будь-яких обставин. Спільне подолання труднощів навчить знаходити компроміс, зробить шлюб міцнішим.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

 • Народження дитини. Вся увага, турбота і любов спрямовані на малюка. Чоловік відчуває себе покинутим, ревнує до первістка. Зменшення сексуальної активності, втома подружжя може підштовхнути чоловіка до зради. Дружина в свою чергу, хоче підтримки і участі, зауважує зміни в поведінці і починає скандалити. Уникнути кризи можна, коли для обох подружжя дитина бажана, а вагітність запланована.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

 • 3-5 років. Криза 5 років в шлюбі може виявитися затяжним або пройти непомітно. Іноді він збігається з появою дитини. Коли подружжя змушене відмовлятися від свого життя, звикати до нового розпорядку. Щоб подолати кризу у відносинах після 3 років шлюбу, постарайтеся по черзі залишатися з малюком, допомагати один одному. Проводьте час, відпочивайте разом.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

 • Характеристика та особливості кризи шлюбу 7 років. Основна причина його виникнення – рутина. Діти щодня йдуть на навчання, батьки – на роботу, повторюючи одні й ті ж дії по колу. Щоб пережити кризу 7 років шлюбу, постарайтеся знайти спільне захоплення, яке однаково зацікавить обох подружжя. Займайтеся саморозвитком, читайте, ходіть в кіно, пр.
 • 10 років і більше. Криза 10 років шлюбу збігається з підлітковим віком дитини – періодом суперечок і протиріч. Діти суперечать, відмовляються жити за правилами батьків. Для подружжя це хворобливе час, вони не дізнаються своє чадо, не знають, як себе вести. Щоб пережити кризу 15 років шлюбу, батькам потрібно об’єднатися, підтримувати один одного. Погляди на виховання повинні бути однаковими, збігатися в спірних моментах.
 • 20 років. Діти дорослішають, їдуть з дому, залишаючи батьків наодинці. У подружжя пропадає чітка мета. У жінки починаються клімактеричні зміни, що погіршує ситуацію. Чоловіки задивляються на молоденьких дівчат, в надії утвердитися у власних очах. Щоб уникнути розриву, подружжя повинні проводити більше часу разом (покупки, спорт, відпочинок, пр.) Це прекрасний період для повторного медового місяця: є гроші, вільний час і бажання насолоджуватися компанією один одного.

Для психологів характеристика криз шлюбу по роках є природним ходом і розвитком відносин. Коли ви на межі і замислюєтеся про розставання, згадайте, що для розвитку відносин потрібен час.

Це довгий і кропіткий процес, необхідний для будови міцної сім’ї. Сварка не виникає на рівному місці, негатив поступово накопичується через взаємних претензій, небажанням один одного почути.

Криза шлюбу 16 років і інших періодів можна пережити, зберігаючи вдячність, любов і повагу.

Розлучитися або пережити кризу

Коли криза 18 років шлюбу або більше, загострюється і загрожує сім’ї розлученням, психологи рекомендують записатися на тренінг по відносинам разом з партнером.

Якщо подружжя сумніваються, це допоможе знайти рішення, яке поверне в стосунки втрачену любов і близькість. Доцільність розлучення повинна об’єктивно оцінюватися обома партнерами, дітьми.

Якщо відносини настільки токсичні, що отруюють існування подружжя, заважає нормального життя, краще погодитися на розлучення.

Ніколи не приймайте важливі рішення в гніві. Після закінчення «бурі» розставання може стати більш болючим, ніж причина, яка його викликала.

Тверезо проаналізуйте свої емоції, зважте всі «за» і «проти». Постарайтеся відсторонитися і, не підтримуючи жодну сторону конфлікту, розглянути психологічний аспект взаємин.

Це допоможе тверезо оцінити ситуацію і знайти оптимальний вихід.

Джерело: https://n-education.ru/blog/krizisy-semeynykh-otnosheniy/

Як подолати кризи сімейного життя: 3, 5, 7, 14 і 25 років шлюбу

Як психології окремої людини, так і психології шлюбу притаманні кризові стани. Кризи сімейного життя – природні ступені розвитку відносин або ознака розбалансованості взаємовідносин?

Історія розвитку психології шлюбу

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіІсторія психології шлюбу

«Ось раніше все життя душа в душу жили, та горя не знали», – скажуть деякі консервативні читачі. Скажуть, і не помиляться. Дійсно, сімейні відносини лише кілька поколінь назад колосально відрізнялися від сучасних. Саме архаїчне уявлення про сім’ю може стати першим бар’єром, що заважає подолати кризу.

Чому ж раніше шлюби були настільки міцні? Відповідь криється безпосередньо в навколишньому світі, а конкретно – в суспільстві. Первісній людині необхідний був теплий вогнище і турбота. Трохи пізніше позиції жінки як берегині домашнього гніздечка посилилися: чоловіки в першу чергу займалися фізичною працею і війною.

Але живих спогадів про цей період в масовій свідомості не залишилося. Своє уявлення про щасливе сімейне життя багато хто до цих пір черпають з XVIII- XIX століття. Це відбувається, в першу чергу, через живого прикладу прабатьків (прабабусь і дідусів) і, як не дивно, шкільного курсу класичної літератури.

Саме звідси «родом» уявлення про великих і дружних родинах, де все виконують «свої» ролі.

Що таке сучасний шлюб і яка його роль?

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбісучасний шлюб

Починаючи з 50-х років ХХ століття, людська цивілізація кардинально змінилася. Метаморфози спіткали і сімейні відносини. Бурхливий розвиток економіки (як на Заході так і в СРСР) спровокувало попит на жіночу працю: тепер жінка ставала фінансово незалежною. Що з’явилося суспільство споживання зовсім по-іншому дивилися на союз чоловіка і жінки: нормальним явищем стало співжиття без шлюбу, дошлюбні сексуальні зв’язки і розлучення. Незважаючи на легкий і дешевий доступ до матеріальних благ, людина стала більш схильний до стресів і депресій. Рецесії сімейних відносин теж стали напруженими, адже свої емоції і бажання тепер приховувати не прийнято.

Криза 1 року сімейного життя або криза народження шлюбу

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіКриза 1 року сімейного життя

Перші проблеми починаються у молодої осередку суспільства через рік спільного проживання. Емоційно молодята все ще дуже прив’язані до батьків, в їх системі мислення все ще діє шаблон поведінки «дитина – батько». У своїй поведінці молоді люди все ще підсвідомо копіюють манеру своїх батьків.

Наприклад, у дівчини Олі в родині лідирувала мати. У її чоловіка Олега – батько. Природно, молода дружина ставиться до спроб Олега лідирувати як до придушення своєї особистості. Олег, в свою чергу, сприймає незалежність другої половинки як неповагу до себе і неготовність Олі жити в шлюбі.

Рішення

Криза першого року сімейного життя легко вирішуємо при високому рівні взаємної свідомості пари. Молоді, створюючи сім’ю, впевнені, що тепер вже їх розбіжностей точно прийде кінець. Звичайно, це не так. Наскільки б не були схожі темпераменти наших героїв, певна «притирання» потрібна завжди.

Читайте також:   Як пережити стрес після розлучення: кращі методи

Дієвим способом «профілактики» наслідків перших років спільного життя є звичайне співжиття. Сьогоднішні соціальні норми дозволяють майбутнім нареченим «спробувати на смак» життя разом.

Друга криза: криза 3 років сімейного життя

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіКриза 3 років сімейного життя

Наступна розбалансування сімейних відносин пов’язана з тим, що чоловік і дружина нарешті «притерлися» один до одного. Криза трьох років відомий також в педагогіці. Малюк виробляє свої перші усвідомлені дії, неодмінно твердячи батькам: «я сам!». Дитина змінює свою роль з неусвідомленого дитинства, переходячи на новий, усвідомлений етап.

Новий етап, нова соціальна роль відкривається і перед молодою сім’єю. Найчастіше саме на цей період припадає народження дитини. Таким чином вчорашні молодята перетворюються в батьків. А батьківство – абсолютно нова і незвідана область для недосвідченої осередку суспільства.

Крім народження дитини, подружжя змушене вирішувати проблеми фінансового характеру. Саме до третього року спільного життя чоловік може перетворитися в ярого трудоголіка.

Крім необхідності вирішувати квартирне і фінансовий питання, він може відчувати себе непотрібним у власному будинку, у власній родині. Новонароджена дитина може навіть викликати у новоспеченого татуся почуття ревнощів.

І на це є всі підстави: вся увага тепер приділено виключно дитині. Дружина, колись приваблива і мила, раптово перетворюється в змучену нервову пародію самої себе.

Можливі наслідки

Чекаючи від свого чоловіка допомоги і підтримки, молода мама зустрічає лише замкнутість, байдужість і роздратування. Любов і пристрасть остаточно переростають в подружню дружбу, а то і просто взаємну відповідальність за дитину. З ситуації, що склалася чоловіки зазвичай бачать один вихід-рідше з’являтися вдома. Бігти з царства пелюшок, постійного плачу, і рад тещі.

Залежно від темпераменту, «бігти» чоловік може в два місця: або до друзів, або до жінки. Саме на «трирічний» криза припадає найбільша кількість розлучень.

Як подолати?

По-перше, починаючому татові потрібно звикнути до того, що він батько. До цієї ж думки потрібно звикнути і мамі. Часто саме матусі відбивають у молодого чоловіка почуття відповідальності за своє чадо.

Не варто бояться залишати дитину під нагляд чоловіка. Молода мати має право на особистий час і догляд за собою. Найчастіше проводити час втрьох – відмінний засіб в боротьбі з «кризою третього року».

Криза 5 років сімейного життя – третій бар’єр

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Коли жінка після декрету виходить на роботу, її чоловікові від цього зазвичай легше не стає. Тепер роботу по дому, перш непомітну для вічно зайнятого батька сімейства доводиться ділити на двох. У матері сімейства практично пропадає інтерес до «жіночим» заняттям: адже з «пелёночного» світу вона знову може повернутися до улюбленої роботи, до своїх хобі та звичного темпу життя. У представника сильної половини людства може виникнути апатія і навіть депресія. Особливо небезпечно в цей період годувальнику сім’ї втратити роботу.

Справитися – легко!

Сімейні обов’язки потрібно ділити. Це – непорушне правило сімейного життя. Хіба може втратити віру в себе чоловік, навіть безробітний, який може подбає про свою сім’ю?

Криза 7 років сімейного життя: сім років, притерлися, набридли

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіКриза 7 років сімейного життя

Найбільш спірним є визначення кризи семи років. Психологи характеризують його як банальну втому від рутини. Кар’єра на сьомий рік спільного життя практично побудована, житлове питання врегульовано і протягом життя набуває одноманітний і злегка нудний характер. Дитина вже підріс, швидше за все ходить в садок, пізніше-в школу. Все йде своєю чергою. Подружжя вивчили один одного «як облуплених».

Подібна рутіна- неприйнятна для творчих і активних людей. Романтичної любові в такому шлюбі, як правило, не залишається: тільки міцна дружба. Після 7-9 років спільного життя у подружжя можуть з’явитися дійсно «справжні» коханці, а не швидкоплинні захоплення. Сім’я може впасти в миті ока.

Особливо часто на даному етапі шлюбного життя ініціаторами розлучення стають саме жінки: нерідко особливо ексцентричних дам не бентежить перспектива залишити батька з дитиною на руках, вже так приваблива перспектива нового життя з коханцем. Іншою причиною ініціативи розірвання шлюбу може стати невірність чоловіка. Але з сім’ї чоловіка на даному етапі йдуть набагато рідше.

Не дайте сім’ї засохнути!

Спірність визначення кризи сьомого року полягає в тому, що багато пар визначають даний етап свого подружнього життя як дійсно щасливий період свого життя.

Справа в тому, що з підросли дитиною люблячим батькам завжди цікаво. Це – перша рибалка в житті хлопчика, перше пошите політиці для ляльки в житті дівчинки, допомога мамі і татові.

Саме з цього віку своїх чад долучають до такої важливої ​​речі як традиційні сімейні цінності.

Не дайте своїй родині засохнути! Рушайте всією сім’єю в тур по екзотичних країнах, подорожуйте по рідному краю, знайдіть хобі, що займає всю сім’ю. Пам’ятайте: ваша дитина вже в досить свідомому віці, що б у нього сформувалося уявлення про сім’ю, ролі дітей, батьків. Сформовані в 5-8 років уявлення, до речі, залишаться з людиною на все життя.

Важливу роль активне життя сімейства грає також і в формуванні гендерних (статевих) моделей поведінки.

Криза 14 років спільного життя: потрясіння на потрясінні

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіКриза 14 років сімейного життя

Найбільш проблемним в психологічному плані може виявитися 14-15 річний рубіж спільного життя. У цей період у всій сім’ї починається «перехідний вік». У батьків починається криза середнього віку, а ще вчора пустотливі і усміхнені діти перетворюються в похмурих незграбних підлітків. Саме цей час найбільш небезпечно для цілісності сім’ї. Починають долати «важкі» думки: «чого я досяг / ла?» “чому так мало?” “хто я такий?”. Чоловік з енергійного батька сімейства плавно перетворюється в «диванного філософа».

У цьому віці приходить розуміння: зараз або ніколи. У людини, незалежно від статі виникає провернути що-небудь «таке». Чоловіки можуть «вдариться» в політику, субкультури, екстремальний спорт.

Матері сімейств – в релігію, надмірну благодійність, сумнівні оздоровчі практики. Всім своїм виглядом 40-річні демонструють світові: «хей, дивіться, я ще молодий! Я не старий! ».

Їх дитя, навпаки, демонструє світу свою «дорослість» і крутизну.

На жаль, саме такі думки часто підштовхують подружжя до зради. На відміну попереднього періоду, ініціатором зради зазвичай виявляється чоловік.

Підлітки і батьки переходять «на один розум»

«Можна зрозуміти 14-річного хлопця, ганяє на роликових ковзанах і залицятись за дівчатками. Але що б дорослий мужик, глава сім’ї! », – пліткують бабусі біля під’їзду.

Насправді, переступили межу середнього віку люди, на підлітків походять більше ніж здається на перший погляд. Криза середнього віку перетворює перш люблячих адекватних подружжя в дратівливих, стомлює і трохи дивакуватих людей.

Щоб подолати цю кризу досить розділити захоплення один одного. Або взяти приклад зі своїх же дітей. Привнести у відносини ту ж наївність і романтику, на яку здатна пара закоханих 14-річних підлітків, що гуляє навесні в парку за руку. Влаштуйте побачення своєї мрії, стрибну з парашутом, зійдіть на Ельбрус або Монблан! Світ усе ще в ваших руках!

Спорожнілий будинок і пенсія: що не розлучитися після 25 років шлюбу?

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбіПісля 25 років шлюбу

Після бурхливих часів наступають спокійні часи: діти стали практично незалежними (хоч все ще потребують допомоги), фінансові проблеми більше не турбують. «Все, чого можна було досягти, ми вже добилися», – можна почути від сімейних пар, які прожили разом понад 20 років. Здавалося б, шлюб, який протримався чверть століття розпастися вже просто не може. Але це в теорії. На практиці, на жаль, протилежних прикладів хоч відбавляй. Часом виявляється, що весь цей час бетоном, який утримує сім’ю разом були діти. А тепер цей бетон розкришився. Осередок суспільства розпадається.

Як не розлучитися перед пенсією (і під час неї)

Вельми сумнівно, що всі ці роки поруч союз «тримали» тільки діти. Безумовно, що за прожиті роки подружжя змінилися в особистісному плані. Варто придивитися уважніше: можливо, перед вами – новий, цікавий чоловік. Якщо ви пережили стільки криз, переживете і цей.

Абсолютно будь-які кризи сімейного життя подолати можна. Головне – бути чесними перед собою і супутником життя.

Джерело: https://ladyideas.ru/krizisy-semejnoj-zhizni/

Відносини і кризові періоди в шлюбі з роками: психологія сімейних відносин

Існує стереотип, що після початку спільного проживання і зв’язку відносин узами шлюбу взаємозв’язок між чоловіком і жінкою поліпшується. Нерідко сім’ї відчувають кризу у відносинах, виникають непорозуміння, конфлікти. Якщо вчасно не вжити належні заходи, то все закінчується розлучень. В період шлюбу виділяють кілька етапів таких подій.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Жінка у фіолетовій кофті кричить

Причини криз у відносинах

Криза сімейних відносин відбувається практично у всіх пар. Це буває з деяких причин:

 1. різнобічний світогляд;
 2. замкнутість одного з подружжя або обох;
 3. проблеми сексуального життя;
 4. поява першої дитини;
 5. охолодження почуттів;
 6. психологічна незрілість;
 7. спроби нав’язати партнеру свої погляди і змінити його;
 8. тиск з боку оточуючих;
 9. закоханість на стороні;
 10. розрахункові шлюби.

Не всім парам доведеться випробувати криза відносин. Існують люди, які одружуються за обопільною згодою, протягом сімейного життя уважно вивчають один одного, не намагаючись переробити. У таких союзах подружжя рідко сваряться і вміють знаходити компроміси.

Важливо! Часті розмови про проблеми допоможуть знайти рішення.

Симптоми сімейної кризи

Криза підліткового віку в психології – що це таке, причини

Для кожної берегині домашнього вогнища важливо знати симптоми прояву таких ситуацій. Це допоможе впоратися з проблемою в самому її початку і не довести вся справа до розставання або розлучення. З якими ознаками стикаються чоловіки і жінки в період спаду відносин:

 • холодність по відношенню до партнера;
 • знаходження причин, щоб не займатися сексом;
 • рідкісні розмови;
 • часті конфлікти;
 • нерозуміння;
 • часті втечі з дому;
 • вислів постійного невдоволення;
 • небажання займатися спільною дитиною;
 • образу і приниження чоловіка;
 • рукоприкладство.

Читайте також:   Як ласкаво назвати хлопця: вибір відповідного прізвиська

В кожному окремому випадку симптоми різні. Це залежить від темпераменту людини, його імпульсивності і здатності подолати гнів. Вирішувати проблему краще на початкових стадіях, коли відбуваються часті сварки, подружжя будує бар’єри між собою.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Жінка з дитиною на руках

Кризи в шлюбі по роках

Криза середнього віку у жінок – у скільки починається, як пережити

Психологія розрізняє кризи в сімейному житті по роках:

 • перший рік спільного життя;
 • 3 роки;
 • 5 літня криза;
 • 7 років шлюбу;
 • 9 років;
 • більше 10 років;
 • 20-25 років.

Важливо! У шлюбі також присутня не тільки любов, а й звичка. Це особливість всіх людей.

Криза у відносинах відбувається за роками в шлюбі. Це пов’язано з переходом створеного союзу на новий етап відносин.

Перший рік шлюбу

Молоді окрилені чоловік і дружина після весілля продовжують вірити в казку і ілюзію, створену у них в голові під час взаємин. Пари, які уклали шлюб за взаємної згоди, в перший рік проходять притирання і продовжують жити разом.

Складніше молодим людям, які виходять заміж або одружуються з певних обставин: незапланована вагітність, тиск з боку родичів, шлюб за розрахунком, договірної союз між батьками. Кризи в сімейному житті неминучі.

Подружжя починають звикати до способу життя один одного. Найчастіше конфлікти виникають через бажання лідерства одного з партнерів, який не бажає змінюватися під другого. Подання про щасливе сімейне життя не виправдовує очікувань, що призводить до частих сварок і розлучення.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Пара в рожевому

3 роки

Це один з найважчих періодів для відносин. Багато молодих пар вважають за краще розлучення вирішення проблеми. До третього року спільного життя чоловік дізнається свою половинку з іншого боку. Розкриваються її недоліки, яких раніше зовсім не було видно. Все починається з дрібних сварок про немитий посуд і закінчується докорами один одного про зовнішній вигляд і поведінку.

Такі сварки ведуть до спаду почуттів або до повної їх втрати. Сексуальне життя стає нудною і нецікавою, занадто звичайною. Хочеться щось змінити, але партнер відмовляється щось міняти.

Якщо в родині присутні маленькі діти, пережити такий період ще складніше. Дитина завжди стежить за світом в сім’ї і важко переносить будь-які сварки, за якими спостерігає.

5 років

До цього періоду багато пар встигають завести дітей. Якщо шлюб укладений за згодою, то малюк бажаний і, здається, не принесе в сімейне щастя багато клопоту. У більшості випадків ініціатором сварок після народження нового члена сім’ї є чоловік. Це відбувається з кількох причин:

 • жінка занадто багато приділяє часу дитині;
 • зниження лібідо після пологів;
 • часте недосипання;
 • відсутність прийняття зміни способу життя;
 • відсутність допомоги з боку чоловіка;
 • жінка не встигає займатися побутовими справами;
 • з віком змінюється зовнішній вигляд: повнота, зайва худоба.

У союзах, де відсутні діти, це є основною причиною сварок. Один з подружжя бажає отримати потомство, другий відмовляється. Це призводить до розлучення, і кожен з партнерів знаходить те, чого хотів.

Важливо! Існує думка, що 5 літня криза найскладніший, якщо його пережити, то шлюб збережеться надовго.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Пара в білому

7 років відносин

Для сімей з дітьми це досить складний період. З малюків виростають самостійні особистості, які намагаються проявити себе, звернути увагу оточуючих. Підлітковий період дитини може позначитися не тільки на взаємовідносини його з батьками, але і на кайданах шлюбу. Кожен батько має свою точку зору, яка може розходитися.

Крім проблем з підлітками, сексуальний інтерес подружжя пропадає один до одного. Все стає занадто однаковим і рутинним. Виникає спрага сексуального різноманітності. Найчастіше саме чоловіча половина намагається компенсувати нестачу на стороні.

Щоб уникнути таких ситуацій, потрібно урізноманітнити сексуальне життя, пробувати нове, незвідане раніше. Пошук компромісів – найкраще рішення для збереження сім’ї.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Сварка жінки з великими круглими сережками

9 років

Критичний період 9 років практично нічим не відрізняється від 7-річного. Проблеми продовжують існувати. До них додається криза середнього віку – коли людина починає замислюватися, чи правильно він живе, чи встиг спробувати, чи та людина поруч з ним. Вже немолодий вік, як вирішити проблеми?

Займаючись пошуками відповідей на подібні питання, партнер забуває про свою сім’ю. Він дуже зайнятий, хоче нових відчуттів, в постійному пошуку. У чоловіків і жінок цей період виникає в різний час, так як зараз популярні шлюби з великою різницею у віці. Переживати подібні події нелегко, вони проявляються:

 • замкнутістю;
 • конфліктами;
 • докорами;
 • спробами змін в житті;
 • відходом з роботи;
 • бажанням новизни.

Шлюб тримається на взаєминах і розумінні один одного. Щоб вибратися з такої ями, потрібно йти назустріч один до одного.

Важливо! Якщо в сім’ю часто влазить зі своїми порадами теща або свекруха, це потрібно припинити на самому початку.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Чоловік в телефоні

Більше 10 років спільного життя

Сімейне життя стає одноманітною і нецікавою. Все повторюється за одним сценарієм день у день.

Нудьга і звичка не дозволяють розкрити партнерам все їх найпотаємніші бажання і спробувати втілити їх в реальність. Чоловік і дружина віддаляються один від одного, починають жити в окремо створеному світі.

Почуття пропадають, з’являється байдужість один до одного. Сварки частішають, хтось із подружжя вирішується піти на зраду або піти з сім’ї.

Необхідно вносити різноманітність не тільки в сексуальне життя сім’ї, але також в спілкування. Щоденні шаблонні питання приїдаються, і нема про що стає поговорити. Емоційний зв’язок між чоловіком і дружиною втрачається. Вони віддаляються один від одного. Найбільше страждають діти з невстановленої психікою.

20-25 років

20 річниця говорить про настання періоду, коли людина розуміє, що досяг все, чого в цьому житті бажав. Діти виростають, створюють власні сім’ї, фінансова стабільність досягнута. Настав час пожити для себе: згадати про своїх старих занедбаних інтересах, почати подорожувати, спілкуватися з новими людьми.

Чоловік або жінка задається питаннями: навіщо мені в цьому мій чоловік, чи потрібен він мені для втілення планів. Образ, накопичених за такий довгий термін, дуже багато. Деякі з них залишаються твердим відбитком назавжди. Взаєморозуміння з часом зникає. Люди хочуть жити для себе і не бачать мети для збереження створеного союзу.

Важливо! Після 20 років шлюбу з’являється можливість пожити для себе і свого чоловіка, створюючи спільний цікаве дозвілля.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Пара в блакитному сидить спиною один до одного

Практичні поради подолання

Криза середнього віку у чоловіків – що це таке, коли починається

З будь-якої кризи в сімейному житті можна вийти. Для цього потрібні спільне бажання партнерів подолати переломний період, прийняття будь-яких варіантів компромісів і відновлення взаємин. Психологи радять йти шляхом відновлення разом:

 • Пройти спільну психотерапію;
 • Розмовляти про проблеми;
 • Урізноманітнити сексуальне життя;
 • Вести активний спосіб життя, відповідний для обох;
 • Шукати компроміси щодо вирішення проблеми;
 • НЕ замикатися в собі;
 • Шукати варіанти спілкування за спільними інтересами;
 • Створювати спільні хобі;
 • Включити втрачену романтику у відносини.

Чи буває спільне життя без криз

Без криз спільне життя практично неможлива. Однак 3% шлюбів вміє співіснувати, уникаючи таких ситуацій.

Це залежить не тільки від темпераменту і характеру подружжя, а й від почуття взаємної любові, вміння шукати компроміси, вирішувати проблеми. Люди роблять це на підсвідомому рівні.

Їхні стосунки побудовані на спільному умінні зрозуміти один одного. Бажання зберегти любов і заповнити її новими відчуттями набагато вище виникаючих проблем.

Щоб пережити все несприятливі періоди відносин, чоловік і дружина повинні намагатися спільно налагодити своє майбутнє. Це вимагає багато зусиль, терпіння і розуму. Не кожна людина витримає постійне психологічне тисняву. Якщо регулярно розмовляти про свої проблеми і шукати рішення, то кризи проходять на слабкому рівні, майже непомітно.

Важливо! Жити разом складно, але можливо, головне – знайти правильний підхід один до одного.

Кризи сімейного життя за роками: психологія щастя в шлюбі

Пара в ліжку

Що пам’ятати в кризові моменти

Будь-які рішення, які були прийняті в період спаду відносин, помилкові. Відхід від чоловіка або дружини відбувається під впливом сформованих проблем. В такий час люди керуються емоційними станами, постійними образами. Такі серйозні дії не завжди обдумані, швидше за поспішні і неправильні.

Шлюб створюється довгий час, на це витрачається багато сил і нервів. Зруйнувати все за один день або момент його дуже легко. Але чи з’явиться бажання повторювати відносини заново, створювати нові союзи? Психологи дотримуються думки, що будь-які відносини можна зберегти, особливо якщо є бажання з обох сторін.

Згасаючі почуття можна відновити, якщо зануритися в минуле, згадати початок взаємин, усвідомити, чому був обраний цей партнер в якості пари по життю. Криза проходить, почуття відновлюються, проблеми залишаються невирішеними. Люди продовжують жити і насолоджуватися сімейним щастям.

Поради психологів

Психологи багато років вивчають поведінку людей в стосунках. У них є власні поради, які допоможуть відновити зв’язок між подружжям і повернутися їм в щасливі часи. Для цього потрібно слідувати певною схемою відновлення:

 • Обговорювання проблеми вголос і обговорення її, знаходження компромісів.
 • Зміна обстановки на деякий час, спільне подорож або відпочинок.
 • Тимчасове роздільне проживання, з постійною підтримкою зв’язку.
 • Скласти характеристики одне одного і вивчити їх.
 • Різноманітність спільного дозвілля.
 • Вивчення нових сексуальних прийомів.
 • Зміна іміджу, зачіски допоможе поглянути на свою пару новими очима.
 • Проходження курсу психотерапії у сімейного психолога не менше, ніж місяць.
 • Створення спільних інтересів.
 • Внесення романтики в стосунки.

До вступу в шлюб молоді люди практикують тривалі відносини, які тривають не більше трьох років. Після настає розрив від нудьги або втрати почуттів, часткового розчарування в партнері.

Коли створюється сім’я, так легко і просто від неї відмовитися набагато складніше. Однак поява криз і конфліктів у відносинах неминуче.

Якщо в збереженні сім’ї зацікавлені обидві сторони, то криза виявиться не таким страшним і буде легко переборним.

Відео

Джерело: https://srazu.pro/semeynaya/krizis-otnosheniyax-semejnoj-zhizni.html

Рекомендованные статьи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *