Навіщо ставити брекет-систему дітям, в якому віці можна це робити і скільки коштує процедура?

Близько 80% дітей мають ті чи інші проблеми з прикусом. Багато батьків не звертають уваги на виступаючий з зубного ряду ікло або викривлений різець, а адже навіть невеликі дефекти посмішки можуть стати причиною формування комплексів у дитини або хвороб ротової порожнини і внутрішніх органів. Сучасна ортодонтія пропонує усунути проблему неправильного прикусу за допомогою спеціальних конструкцій. Навіщо і за яких деформаціях встановлюють брекети, як вони працюють і до якого віку їх можна використовувати?

Що таке брекети?

Брекет-система – це пристосування, яке встановлюється для виправлення прикусу зубів. Конструкція, створена американськими вченими в 20-х роках минулого століття, дозволяє виправити дефекти в будь-якому віці. Вона складається з трьох частин:

 • Брекет – маленький замок, що кріпиться до кожного зуба. У систему включено 20 мініатюрних конструкцій – по 10 на верхню і нижню щелепу. Вони не беруть участь в лікуванні, а служать тільки для утримання дуги.
 • Металева дуга. Виготовляється індивідуально для кожної людини. Спочатку вона повторює ідеальний вигин зубного ряду, але при установці її форму змінюють, підлаштовуючи під зуби пацієнта. Нікель-титановий сплав дуги запам’ятовує початкову форму, тому прагне до неї і тягне за собою різці і моляри, встановлюючи їх в потрібне положення.
 • Лігатура – маленьке гумове кільце або тонкий металевий дріт. Ця деталь утримує дугу в замочках (в самолігуючі брекетах відсутня).

Брекети є універсальними конструкціями: вони дозволяють відкоригувати міжзубні проміжки, вирівняти один або кілька зубів, усунути дисфункцію жувальної області і т.д. Неприваблива усмішка не тільки псує соціальне життя дитини, але і впливає на здоров’я – неправильний прикус не дозволяє якісно виконувати гігієнічні процедури, перевантажує окремі ділянки пародонту, призводить до швидкого стирання емалі, погіршує пережовування їжі.

 

Види брекет-систем

Вибираючи для дітей брекет-систему, важливо знати, які бувають види конструкцій. Їх класифікують за кількома параметрами. Залежно від місця установки виділяють:

 • вестибулярні пристосування, які кріплять до зовнішньої сторони зубного ряду;
 • лінгвальні, призначені для монтажу з піднебінної сторони зубів.

За типом конструкції дитячі брекети бувають двох видів:

 

 • Лігатурні – перевірений роками варіант. Їх перевага полягає в можливості внесення коригувань для кожного зуба в залежності від їх переміщення.
 • Самолігуючі, в яких відсутня необхідність кріплення лігатур. При надмірній напрузі замки трохи розслабляються, а тиск виявляється не на конкретну область, а на всю дугу. Чи не підходять для виправлення складних дефектів.

За матеріалом виготовлення виділяють 4 види брекетів:

 • Металеві. Це класичні широко використовуються системи. Вони міцні, надійні, але не дуже естетичні.
 • Керамічні. Практично непомітні в ротовій порожнині, але досить тендітні – потрібно акуратна експлуатація.
 • Пластикові. Швидко виготовляються і виглядають досить привабливо. Недоліками є їх властивість до фарбування під дією харчових барвників і крихкість.
 • Сапфірові. Виконано з монокристалічного сапфіру, що пропускає світло, що робить їх невидимими. Забезпечують простий догляд за зубами і менший дискомфорт. Єдиний недолік – висока вартість.

Слово нещасній дитині, але щасливому дорослому

«Підрахували» на спеціалізованому форумі.

У дитинстві я носила брекети. Мені було зовсім мало років – всього дванадцять. Лікування пройшло на диво швидко і безболісно. Звичайно, спочатку соромилася в них ходити, адже у мене були звичайні, металеві, які добре видно на зубах

Потім звикла, та й однокласники перестали звертати на це увагу

 

Болі я практично не відчувала, проте довгий час мені було дико незручно їсти і розмовляти. Більше проблем було після зняття системи. Звичайно, рівна усмішка не могла не радувати око, але постійні походи до лікаря і різко зросла чутливість зубів дуже втомлювали.

В цілому, я рада, що батьки занепокоїлися лікуванням моїх зубів саме в тому віці, тому що зараз я можу спостерігати результат цього лікування. Мої зуби рівні і міцні, а необхідність постійного догляду за брекетами навчила мене завжди дотримуватися гігієни рота.

Показання та протипоказання до установки брекетів дитині

Коригувальні прикус конструкції ставлять при наявності наступних показань:

 • неправильно сформований прикус;
 • диастема;
 • занадто близьке розташування зубів або великі проміжки між ними;
 • нахил або вихід зуба (або декількох одиниць) з ряду;
 • порушення жувальної функції;
 • різниця в розвитку щелеп.

У ряді випадків дефекти прикусу не доставляють істотних проблем або незручностей, але призводять до погіршення стану емалі, застрявання їжі в щілинах або її неякісного пережовування. Лікарі рекомендують скористатися системою, коли у дитини присутні значні порушення прикусу і оклюзії, які неможливо не помітити.

Для монтажу пристосувань існує ряд протипоказань, але в більшості випадків вони відносні. При наявності карієсу, стоматиту або інфекційного запалення ротової порожнини необхідно пройти курс лікування, після одужання ортодонт встановить обрану конструкцію. Брекети не ставлять при недостатній довжині зубів і наявності таких захворювань:

 • цукровий діабет;
 • онкологія;
 • ендокринні порушення;
 • пародонтит.

Виправляти чи прикус в 40 років Протипоказання.

Пацієнти старше 30-40 років мають більше проблем зі здоров’ям, ніж пацієнти підліткового віку. Тому і список протипоказань до установки брекет-системи значно збільшується. Основні причини для відмови в лікуванні аномалії:

 1. У пацієнта відсутня велика частина природних зубів.
 2. Наявність онкологічних захворювань. Установка конструкції можлива лише після абсолютного одужання пацієнта від онкології.
 3. У пацієнта спостерігаються психічні розлади у вигляді: параної, недоумства, шизофренії або подібні відхилення. Причина відмови в даному випадку – пацієнт не зможе гарантувати дотримання всіх вимог і рекомендацій, які потрібно буде дотримуватися в процесі носіння брекет-системи. Крім цього, в період загострення подібних захворювань, людина може завдати собі шкоди ортодонтической конструкцією.
 4. У пацієнта є аномалії в кістковій системі – остеонекроз, остеопатія і остеопороз. Ці захворювання можуть спровокувати дисплазію кісткових тканин і відповідно проблеми їх загоєння, тому також потрапляють в список протипоказань.
 5. Присутність пародонтозу або пародонтиту. Ці захворювання супроводжуються слабкою фіксацією зуба в яснах. Брекет-система є для зубів досить масивну конструкцію, тому вони не зможуть витримати її тиск. Після вдалого лікування цих захворювань, установка системи дозволяється.
 6. Не рекомендується встановлювати брекети при патологіях судинної системи, які супроводжуються кашлем, задишкою або нерівним серцебиттям.
 7. Наявність важких захворювань крові, наприклад, лейкемія. Лікування основного захворювання супроводжується складними процедурами, які можуть послужити протипоказанням до установки конструкцій.
 8. Протипоказана установка брекетів і при сформувалася патології в скронево-нижньощелепного суглоба, яка супроводжується сильними болями, але при вдалому лікуванні основної проблеми, протипоказання недійсні.
 9. Присутність у пацієнта туберкульозу, так як дане захворювання має на увазі інфікування всього організму.

І звичайно ж, брекет-конструкції не встановлюються при наявності важких патологій імунної системи, при ВІЛ-інфекції та при наявності венеричних захворювань.

Чи всім бажаючим можна ставити брекети в 30 років і в більш старшому віці? Лікування починають після комплексного обстеження. При виявленні серйозних загальносоматичних захворювань від корекції необхідно відмовитися. Абсолютними протипоказаннями до проведення ортодонтичного лікування є:

 

 • пародонтит і пародонтоз;
 • психічні розлади;
 • цукровий діабет;
 • важкі захворювання крові;
 • остеопороз і остеомаляція;
 • онкологічні захворювання.

Крім абсолютних є і відносні протипоказання, при яких поставити брекети можна, але корекція повинна проводитися під підвищеним контролем як з боку лікаря, так і з боку пацієнта.

 1. Якщо виявили порушення згортання крові, потрібно уникати лікування, сполученого з видаленням зубів.
 2. При бронхіальній астмі високі ризики розробці коренів. Саме тому два рази на рік необхідно робити рентгенологічні знімки для визначення стану кісткової тканини в процесі корекції.
 3. При діагностуванні ревматоїдного артриту показано регулярне спостереження у стоматолога, так як зростає ймовірність появи ознак дегенерації скронево-нижньощелепного суглоба.

В якому віці дітям ставлять брекети?

Монтаж дитячих брекетів має особливості – вони кріпляться на другі моляри обох щелеп, тому ці одиниці повинні бути постійними. Тільки так зубної ряд зможе прийняти правильне положення, інакше, якщо одиниці з’являться поза ним, терміни корекції збільшаться. На молочні зуби пристосування не ставлять через низьку мінералізації емалі.

У віці від 7 до 9 років конструкцію ставлять тільки при серйозних показаннях та наявності у дитини чотирьох верхніх різців, які мають достатню довжину для монтажу вироби. Терапія здійснюється частковими брекет-системами. Вони сприятливо впливають на розвиток щелепи і формують правильний ряд зубів, але такі пристосування в деякій мірі шкідливі для здоров’я ротової порожнини і здатні пошкодити емаль.

Починати виправляти прикус дитині найкраще в 10-12 років. У цьому віці молочні зуби змінюються постійними, і дитина дотримується правил гігієни. Для корекції лікар використовує спеціальні знімні пластини. Незнімні конструкції ставлять з 14 років: прикус і щелепи у підлітка сформовані, зуби зможуть витримати підвищене навантаження від пристосування, а лікування буде максимально ефективним. Вироби ставлять і дорослим, але для виправлення прикусу їм буде потрібно носити їх в два рази довше.

Відгуки

Дія ортодонтичного лікування залежить від обраної системи брекетів і фізіологічних особливостей людини, незалежно від віку.

Правильно підібрані брекети ортодонтом і регулярний догляд за ротовою порожниною підвищує ефективність і скорочує терміни корекції.

Зі скількох років можна ставити брекети дитині

Рекомендованные статьи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *