Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

За статистикою, в Росії з 10 пар, скріпили відносини шлюбним союзом, тільки п’ять уникають розлучення і можуть похвалитися гармонійними відносинами.

Зміст приховати

Майже в кожній з сімей, що розпалися є діти, чиї інтереси на увазі, що насувається катастрофи відходять на задній план.

Батьки забувають, що дитина, що зіткнувся з незрозумілим йому явищем розлучення, має власне бачення ситуації, відмінне від того, що нав’язано йому дорослими. Як допомогти дитині пережити розлучення батьків?

Кому дістаються нащадки?

Якщо батьки розлучаються, з ким залишається дитина? Стаття 61 Сімейного Кодексу РФ гарантує батькам рівні права на спільну дитину, проте є нюанси, що розкриваються в ході шлюборозлучного процесу, які можуть внести корективи в подання цього права одному з батьків.

Які аспекти впливають на рішення суду при визначенні місця проживання дитини після розлучення батьків:

 • матеріальні можливості кожного з батьків;
 • прихильність дитини (більше, менше) по відношенню до тата або мами;
 • ступінь турботи кожного з батьків по відношенню до дитини до розірвання шлюбу.

Якщо обоє батьків, проживаючи разом, належним чином виконували свої обов’язки і в рівній мірі забезпечували фізичні і моральні потреби чада, то питання про місце проживання дитини найчастіше вирішується формально на користь матері. При цьому колишній глава сім’ї матиме можливість зустрічатися і спілкуватися з сином або дочкою в будь-який час.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Реакція дошкільника на розлучення батьків

Що робити, якщо батьки розлучаються? Дошкільнята звістка про те, що батьки розходяться, сприймають з єдиним переважаючим і переважною всі інші емоції почуттям – страхом.

Маленька дитина не здатний усвідомити внутрішніх чинників катастрофи і повністю асимілює відбувається зі своєю особистістю – це його кидають, йому хочуть зробити боляче.

Підсилює гнітючу ситуацію той факт, що на час чвар, які супроводжують розлучення, батьки повністю зосереджують увагу на своїх переживаннях і не здатні приділити потрібну увагу маленькому члену сім’ї.

У період шлюборозлучних дій діти частіше хворіє на застуду, у них починає скакати температура, з’являються ознаки ВСД. Всі ці симптоми є результатами нервового розладу, проявами внутрішнього протесту проти руйнування внутрішніх установок і світовідчуття малюка.

Поради батькам дошкільнят

Оскільки саме мати (у більшості випадків) залишається з дитиною після розриву відносин, на неї покладається відповідальність за відновлення довіри малюка до обох батьків.

Мамі необхідно розмовляти з маленькою людиною, оперуючи доступними йому поняттями, але не намагаючись згладити гірку істину брехнею.

До малюка потрібно донести, що як і раніше його тато кращий, а то, що сталося, ніяк не вплине на їх можливість бачитися, гуляти разом, грати.

Вважаючи, що дитина ще занадто малий для того щоб зрозуміти ситуацію правильно, деякі батьки починають задаровувати його іграшками, потурати всім його примхам, купувати більше солодощів.

Робити цього у жодному разі не можна, інакше дитина навчиться отримувати вигоду з почуття провини інших людей.

Для того щоб дошкільник не відчував себе ущемленим, досить проводити з ним більше часу, спілкуватися і, звичайно, залишити все з’ясування відносин за порогом будинку.

Розлучення очима підлітка

Школярам, ​​поставленим перед фактом розпаду сім’ї, доводиться ще важче, ніж малюкові, адже дитина постарше, вишукуючи причину біди, відразу почне копатися в собі.

Навіть очевидні причини розлучення, такі як зрада, алкоголізм, відсутність любові, не є для підлітка аргументами на користь розлучення.

А якщо батьки ще й посилюють важку обстановку, кидаючи в обличчя дитині такі звинувачення, як: «Це все твої витівки!», «Якби ти поводився нормально, цього б не було!», То психологічні проблеми не змусять себе чекати.

Діти старше 11 років, вже афішують протест яскраво вираженим девіантною (що відхиляється) поведінкою, часто пробують курити, йти з дому, роблячи це демонстративно або навмисно погано маскуючи «сліди злочину». Майже в 100% випадків, дізнавшись, що батьки вирішили розлучитися, дитина перестає добре вчитися, а педагоги починають скаржитися на погіршення, некероване поведінку.

Поради батькам підлітка

З підлітком розмовляти потрібно, але в міру відверто. Дитину не можна присвячувати в подробиці ганебного поведінки батька або говорити йому, що в сварках тата і мами винна бабуся.

Нехай навіть живе окремо батько залишиться для нього авторитетом.

Стандартна формула про втрату колишніх почуттів, їх підносили підлітку у вигляді пояснення, не змусить дитину вважати себе таким нещасним і скривдженим, як неприкрита правда про недосконалість одного з батьків.

Залучення підлітка на свою сторону кожним з батьків також загрожує тяжкими наслідками.

Краща мама в світі, зі слів батька, постає перед дитиною у вигляді недоглянутою скандалістки, а улюблений батько, з подачі матері, – алкоголіком і диктатором.

Таке перетягування ковдри закінчується зазвичай тим, що школяр збігає від «правди» в невідповідну йому компанію, і витягти його звідти вже дуже складно.

Новий батько – прийняти або відкинути?

Мама, тато і дитина – це, в розумінні підлітка, дуже щільно з’єднані ланки одного ланцюга. Коли цей зв’язок руйнується, школяр робить безлічі спроб залагодити конфлікт і ці спроби можуть тривати до декількох років. Не дивно, що коли у одного з батьків з’являється новий партнер, це завжди сприймається дитиною в багнети.

Як вчинити, якщо дитина навідріз відмовляється приймати нову людину – налаштований агресивно або йде в себе? Є кілька варіантів примирити його з становищем в сім’ї:

 • переконати дитину, що вітчим або мачуха не стануть втручатися в питання виховання;
 • частіше проводити час з підлітком;
 • залучати дитину до допомоги по дому, пояснюючи це його незамінністю;
 • постійно, але ненав’язливо говорити школяреві, як вітчим або мачуха стурбовані його поганим настроєм або низькою успішністю.

Навіть старшому школяреві важко уявити собі тата з мамою як звичайних людей, схильних до загальнолюдських бажанням. Потрібно нагадувати йому про те, що дорослі також не можуть жити без любові і підтримки, і багато в чому від нього залежить, чи будуть його батько і мати щасливі чи ні.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Поради психолога дітям

Тато і мама вирішили більше не жити разом, і дитина опиняється на роздоріжжі. Чию сторону прийняти? Розповідати про свої переживання і страхи або тримати в собі?

Ось 4 ключових ради, які дадуть відповідь на питання, що робити, якщо батьки розлучаються:

 1. Під час сімейних розбірок робити крок назад, перестати акцентувати увагу на собі – дорослим і так складно, нема чого провокувати зайві сплески емоцій?
 2. Почати вести щоденник, куди записувати докладно всі свої особисті переживання. Якщо ситуація нестерпна, підійти з цими записами до шкільного психолога і розповісти все без приховування.
 3. Не можна віддалятися від того з батьків, який пішов з сім’ї – йому також необхідна підтримка і любов.
 4. Не потрібно приймати нічию сторону – в сімейних драмах винні обидва учасники, і дитина не повинна служити «перехідним вимпелом» в питаннях «хто кого».

А ще слід частіше пропонувати свою допомогу в побутових питаннях і постаратися вчитися краще. Це розрядить ситуацію і позбавить батьків від зайвих проблем, наприклад, бесід з вчителями щодо успішності.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Допомога батькам

Що робити, якщо батьки розлучаються? Діти по-різному переживають руйнування сімейного підвалини, але замикання на те що трапилося – не вихід.

Навіть якщо дуже хочеться сховатися від проблем у найдальший кут, потрібно розуміти, що в зменшилася сім’ї проблем від цього не зменшиться.

Мамі, з якої найчастіше проживає дитина після розірвання шлюбу, зараз набагато важче – їй доводиться більше працювати і нести подвійний тягар відповідальності.

Чи може підліток реально підтримати потребує допомоги батьків? Ось 5 пунктів, які неважко засвоїти і застосувати на ділі кожному школяреві:

 • більше ходити пішки, економлячи гроші на проїзд та підтримуючи свій фізичний стан в нормі;
 • краще вчитися, щоб не довелося витрачатися на додаткові уроки;
 • тимчасово обмежити кишенькові витрати;
 • знизити споживання інтернету і попросити батька оплачувати менший трафік;
 • уважніше ставитися до свого здоров’я, щоб батькові чи матері довелося брати лікарняний лист і не купувати дорогі ліки.

Такі розваги, як походи в кіно, на атракціони або дружні вечірки, краще замінити поїздками на природу, безкоштовні виставки. Це збагатить внутрішній світ і посприяє збереженню сімейного бюджету.

Самостійність – крок до дорослішання

Що робити, якщо батьки розлучаються? В першу чергу допомогти їм вирішити їхні проблеми без побоювання, що улюблене дитя за цей час влізе в неприємності або запустить навчання. Нехай тато і мама бачать – їх дитина цілком здатний на самостійні кроки й ініціативи.

Підлітку нескладно взяти на себе деякі обов’язки:

 • прання своєї білизни;
 • покупку необхідних продуктів;
 • вигул собаки;
 • приготування простого обіду;
 • прибирання будинку.

Якщо якась справа виявляється в новинку, наприклад, настройка програми пральної машинки – не потрібно соромитися питати. Щось не знати зовсім не соромно, а от звалювати на батька, якого і так важко, вантаж додаткових обов’язків, неприпустимо.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Турбота про емоційне тло

Дорослі, які переживають психологічний тиск бракоразводной процедури, знаходяться в стані постійного стресу. Вони можуть цього не показувати, але їм дуже погано і теж страшно. Нерідко стрес призводить до ще більш тяжких наслідків – депресії. Розпізнати хворобу просто – людина перестає їсти, стає млявим, втрачає до всього інтерес.

Якщо такі ознаки виявилися у близької людини – йому терміново необхідна допомога.

Слід умовити хворого батька сходити до лікаря-психіатра, а й самому не забувати про важливість комфортної домашньої обстановки. У квартирі має бути завжди чисто.

Якщо батько сильно втомлюється на роботі, то доведеться освоїти приготування 2-3 нескладних страв і навчитися користуватися всіма необхідними кухонними приладами.

Що ще під силу дитини? Мама і тато, напевно, рідко мають можливість зайнятися чимось ще, крім рутинних щоденних турбот, тому можна самостійно організувати вдома освоєння будь-якого майстерності – художньої вишивки, бісероплетіння, збирання складного конструктора. Це відволіче хворого батька від негативних думок, а заодно і допоможе зміцнитися зменшилася сім’ї.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

5 «не можна» для батьків

Розлучення – це ситуація, при якій кожен з батьків прагне отримати вигоду, виражену як в матеріальних, так і в моральних благах.

У гонитві за особистими перевагами дорослі перетворюють дитини в основний об’єкт маніпуляції, що не зважаючи на те, як ці дії трактуються психологією.

Діти після розлучення таких батьків потребують тривалої реабілітації, інакше можуть обзавестися і не гояться душевними травмами.

Маючи намір впливати на почуття «противника», батькові чи матері слід знати про 5 категоричних «не можна» щодо спільної дитини. Отже, не можна:

 • забороняти синові або дочці бачитися з іншим батьком;
 • перекидати на дитину цілий віз співчуття і гіперопіки;
 • змушувати чадо вибирати, з ким йому більше хочеться бути;
 • занадто відвертими з дитиною з приводу причин розлучення;
 • примушувати підлітка до спілкування з новим «другом» або «подругою» батька.

Ідеальний варіант поведінки, який допоміг би батькові і матері мінімізувати шкідливі наслідки розвалу сім’ї для дитини – це спокійне, компромісне спілкування один з одним хоча б у присутності маленького члена сім’ї. Це подарує дитині впевненість в тому, що відбувається, не є завершенням всього найкращого в його житті, а навпаки – дає можливість татові і мамі краще реалізувати себе і стати щасливішими.

джерело

Джерело: https://otnosheniya.temaretik.com/1537072748273077130/chto-delat-esli-roditeli-razvodyatsya/

Що робити, якщо батьки розлучаються, як допомогти пережити розлучення батьків дитині: поради психолога

Подружжя, що розривають стосунки, перестають бути сім’єю, але продовжують і далі виконувати батьківський обов’язок. Через майнових суперечок або самої причини, шлюборозлучний процес може здійснюватися в супроводі лайок і образ.

Читайте також:   Сумісність риб і близнюків: союз мінливості і мінливості

Виникла негативна обстановка згубно впливає психічний стан спільну дитину. Уникнути проблем допоможуть поради психологів.

Стануть в нагоді рекомендації не тільки матерям і батькам для пояснення обставин справи, а й дітям, які бажають дізнатися, що робити, якщо батьки розлучаються.

Вплив розлучення на психіку дітей

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиПід словом «сім’я» в широкому сенсі мається на увазі взаєморозуміння і підтримка. Створюється позитивна обстановка чоловіком і дружиною в рівній мірі. Розірвання шлюбних уз є наслідком різних зовнішніх і внутрішніх факторів. Для психіки дитини, що знаходиться з народження під опікою обох батьків, подібний момент є важким ударом.

На думку психологів, розрив сімейних уз для дітей подібний до «падаючому картковому будиночку». У маленької дівчинки або хлопчика руйнується цілий світ, сформований за роки виховання матір’ю і батьком.

Якщо своєчасно не вжити заходів, то висока ймовірність психоемоційної травми на тлі внутрішніх переживань.

Для усвідомлення масштабу проблеми рекомендується дізнатися основні моменти розлучення батьків і особливості його впливу на психіку дитини:

виникаючі емоцііПрічіна

гнів Діти після розлучення розчаровуються в собі і батьків через істотні і небажаних змін. Поступово проявляється дратівливість і злість. Під час нападу гніву неповнолітній може почати істерії і вимагати повернути все назад.
Страх, тривога Втрата мами чи тата для дитини вважається важким ударом. Суть проблеми в відчутті, що один з батьків вирішив його залишити. Виявляється розлад тривожністю і панікою.
Вина, занепокоєння Для дитини до 7 років характерно відчувати провину за те, що відбувається, навіть якщо причина проблеми з ним не пов’язана. Обґрунтовано момент неповним розумінням ситуації і негативної обстановкою.
самотність Розірвання шлюбу є тривалим і складним процесом. Батьки не перестають виховувати дітей, але приділяють їм менше часу. Для дитини відсутність спілкування стає приводом почати хвилюватися і відчувати самотність.
образа Звістка про бажання батьків розлучитися для дитини вкрай образлива. Для дитячого підсвідомості батько і мати стають винуватцями розвалу сім’я. Справжні причини розлучення ролі не грають. На тлі порушеної внутрішньої гармонії син або дочка можуть замкнутися в собі.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиБільш відкрито демонструє емоції дитина до 10-12 років. Підліток намагається тримати все в собі, що призводить до замкнутості і небажанню спілкуватися з іншими людьми.

Сказати дитині про розлучення складно навіть досвідченим батькам. Не менший дискомфорт відчувають діти, які хочуть розпитати маму і тата про те, що трапилося. Щоб уникнути подальшого травмування психіки, фахівці склали перелік питань, які потребують з’ясування:

 • дітям:
  • Як зрозуміти причини ініціювання шлюборозлучного процесу?
  • Чи є можливість помирити батьків?
  • Як жити далі?
  • З ким краще залишитися після розпаду сім’ї?
  • Як повідомити одному з батьків про відсутність бажання з ним розмовляти?
 • батькам:
  • Як розповісти дітям про розрив відносин?
  • Які є методи підготовки до розмови з малюком?
  • Чи існують особливі методики спілкування з маленькою дитиною на дорослі теми?
  • Чи можна не травмувати дітей бажанням чоловіки і жінки розлучитися?

Якщо правильно все пояснити дитині, то можна уникнути істотних змін в поведінці і розлади психіки.

Допоможе впоратися з важкою проблемою спеціалізована література та консультація з психологом.

Що робити в разі розлучення батьків: поради психологів

Дитина повинна зрозуміти, що є величезна кількість різних факторів, що сприяють припиненню спільного життя батьків. Звинувачувати себе в розлученні не варто. Допомогти розібратися в ситуації і полегшити напружену обстановку можуть дієві поради психологів:

 1. З’ясувати причини розлучення. Незалежно від віку, дитині не можна забороняти цікавитися сімейними проблемами. Поговорити з батьками можна безпосередньо або поцікавитися цікавлять нюансами у інших родичів. Рішення залежить від ситуації:
  • Запитати у батьків безпосередньо. Мати і батько оцінять доросле рішення і почнуть говорити з дитиною як з рівним. Бажано дізнатися подробиці у кожної сторони окремо, щоб діалог не перейшов у сварку між дорослими.
  • Дізнатися у інших родичів. Якщо інші члени сім’ї обізнані про те, що відбувається, то вони все пояснять.
  • Чи не втручатися в справи дорослих. Рада найбільш слушну, але мало хто з неповнолітніх до нього прислухається, що пов’язано з зайвою цікавістю і напливом емоцій. Ближче до підліткового віку, дитина зрозуміє все і без розпитування батьків.
 1. Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиЗдійснити спроби до примирення. Дитина до або навіть після розлучення батьків може скористатися дієвими методами психології, щоб вплинути на рішення дорослих. Буде потрібно нагадати мамі і татові про почуття один до одного. Фактично немає сенсу боротися, якщо причиною розлучення стала зрада, залежність (наркотична, алкогольна) або фізичне насильство:
  • Скористатися письмовими «переговорами». Сторони конфлікту на окремих аркушах повинні написати, за що вони полюбили один одного. У свою чергу дітям достатньо розповісти про свої почуття до батьків. Потім учасники «переговорів» складають перелік неприпустимих моментів, щоб більш не повторювати помилок.
  • Сходити разом з батьками в який-небудь заклад або просто прогулятися. Важливо вибирати знайоме місце, щоб дорослі згадали про позитивні моменти сімейного життя.
  • Сісти за настільну гру. Азарт і бажання підіграти дитині матиме позитивний вплив на відносини.
  • Покликати обох батьків в кімнату, де заздалегідь підготовлена ​​романтична обстановка. Покладатися можна тільки на себе або попросити допомоги у інших родичів.
  • Зробити батькам подарунки. Матері принести квіти і сказати, що від батька. Папі купити бритву або інший необхідний предмет і передати під виглядом «посилки від мами». Гроші можна взяти у інших членів сім’ї.
 1. Втішити себе і батьків. Якщо розлучення не уникнути, то доведеться боротися з наслідками. Відмінним методом є бесіда про «наболіле». При відсутності бажання вести діалог, можна здійснювати вчинки, котрі відволікають увагу від проблеми:
  • Окремо поговорити з батьками. Мамі і татові потрібно повідомити, що сформована ситуація не дає спокою й має негативний вплив на звичний ритм життя. Дорослі обов’язково підтримають дитину і спробують заспокоїти.
  • Подивитися на розлучення інакше. Дорослі люди розлучилися, але вони все одно будуть любити своїх дітей. Для прикладу, багато неповнолітніх сироти і зовсім не знають нічого про своїх батьків і виховуються в дитячих будинках, що значно гірше.
  • Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиПрийняти зміни. Діти за своєю натурою трохи егоїстичні і не можуть змиритися, що батьки не підходять один одному. Якщо мати та батько вступлять в нові відносини, то не перестануть любити свою дитину.
  • Перенести увагу на свої досягнення. Батьки будуть пишатися дитиною і забудуть про особисті проблеми.
  • Відволіктися на мрії про власну сімейного життя. Діти не повинні копіювати помилки батьків. Необхідно отримати від матері і батька лише краще, і цей досвід передати своїм дітям. Думки про власну родину відвернуть від того, що сталося розлучення.

Допомогти дитині пережити розлучення батьків може шкільний психолог, педагог або член сім’ї. За рахунок рад дорослих вдасться уникнути помилок і запобігти розвитку ситуації.

Рішення дитини про подальше проживання з матір’ю або батьком

Розлучення між парою, яка має дитину, здійснює правова інстанція. У більшості випадків з судової практики, дітей залишали з офіційно працевлаштованої матір’ю, яка не має залежностей і проживає в особистому житлової площі.

Згода утриманця потрібно лише при досягненні ним десятирічного віку. Вибирати, з ким залишатися, потрібно з обережністю.

Допоможе визначитися перелік питань, складений психологами, на які потрібно відповісти самому собі:

 • Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиХто годувальник в родині?
 • Мати або батько більше приділяє уваги і вникає в проблеми (шкільні, особисті)?
 • З ким комфортніше залишатися наодинці?

Незважаючи на зроблений вибір на користь одного з батьків, другий все одно продовжить піклуватися і доглядати за своєю дитиною. Умови спілкування і аліментні виплати сторони обговорюють самостійно або вирішують такі моменти в суді.

Деякі нюанси, наприклад, рукоприкладство батька або залежність матері, не можна забути в одну мить, особливо якщо справа стосується дітей. Для відновлення психоемоційного стану можуть знадобитися роки. Матері або батьку необхідно почекати, а дитині – запам’ятати поради психологів для правильного ведення діалогу з батьками:

СоветОпісаніе

спокійно поговорити Під час діалогу рекомендується уникати радикальних виразів і лайок. Згодом може все змінитися, тому акцентувати увагу потрібно на відсутності бажання спілкуватися на даному етапі.
Поспілкуватися з батьком на нейтральній території Підійде парк, кафе або будь-яке інше спокійне місце. Під час розмови потрібно попросити надати паузу у відносинах, щоб заспокоїться і прийти в себе.
Розповісти про наслідки зустрічей Неповнолітній повинен в бесіді поставити наголос на погіршенні психоемоційного стану після зустрічей з батьком. Матері або батьку буде боляче сприйняти почуте, але результат виявиться позитивним для дитини.

Фахівці рекомендують задуматися про майбутнє. Рано чи пізно емоції вщухнуть, тому краще стримуватися в розмові і попросити про відстрочку. Називати терміни не варто, так як у кожної людини по-своєму відновлюється психічний стан.

Поради батькам

Діти, особливо зовсім маленькі, не розуміють, що таке розірвання шлюбу. Матері або батьку доведеться делікатно пояснити основні моменти даної ситуації. Допоможуть правильно сказати дитині про розлучення та інших нюансах поради психологів:

МоментОпісаніе

Роз’яснення дитині поняття «розлучення» Батьки не повинні повідомляти про розірвання шлюбу заздалегідь. Завжди є ймовірність примиритися. Починати розмову слід, якщо обидві сторони на 100% впевнені в рішенні, або судовий розгляд вже розпочато.
Методи підготовки до розмови Неприємну звістку повинен сказати один або обоє батьків. Другий варіант актуальний, якщо чоловік і жінка зможуть стримуватися і не посваряться, пояснюючи причини розлучення. Час розмови підбирається індивідуально. Дитина повинна бути в нормальному настрої. Якщо незабаром його чекає важлива подія, то розмова варто перенести. Аналогічно вирішується проблема при психоемоційної перевантаження, викликаної негативними факторами, наприклад, програшем на змаганнях або отриманням поганої оцінки в школі.
Особливості ведення бесіди з малолітньою дитиною Дітям до 3 років знати подробиці дорослому житті ні до чого. Батьки можуть розповісти про розрив відносин ближче до шкільного віку або дочекатися, поки дитина сама запитає. Другий варіант, на думку психологів, більш прийнятний.
Способи запобігання психічних травм Дитині не можна підносити інформацію різко. Під час діалогу потрібно намагатися говорити від імені обох батьків і пояснювати, що все буде, як і раніше. Брехати про батька «космонавта» або «капітана далекого плавання» психологи вкрай не радять. Згодом брехня стане приводом для розладу стосунків у сім’ї.

Розлучення є важким ударом для сім’ї. Щоб уникнути погіршення ситуації, батькам варто обговорити з дітьми основні моменти розриву відносин. Говорити потрібно правду, але без різких виразів. Якщо випадок ускладнений іншими обставинами, то бажано проконсультуватися з психологом.

Джерело: https://FamAdviser.ru/prekrashhenie/psihologija/chto-delat-esli-roditeli-razvodyatsya.html

Що робити, якщо батьки розлучаються: почуття дітей

РАЗВОДіс.РУ Розлучення Розлучення і діти

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиРозлучення для обох подружжя – це нелегко, він може супроводжуватися переживаннями, образами і сварками. Все залежить від тієї причини, по якій улюблені вирішили закінчити свої відносини. Однак в будь-якому випадку розлучення – це боляче, навіть якщо рішення було прийнято обома сторонами. Коли в будинку є дитина, все ускладнюється ще більше. Чоловік і жінка занурені в свої проблеми і іноді просто забувають, що поруч діти. Що робити якщо батьки розлучаються і як чаду пережити стрес? Дане питання спливає дуже часто в сучасному світі.

Читайте також:   Козеріг і скорпіон: сумісність в коханні, шлюбі і дружбі

“Картковий будиночок”

Сім’я дає дитині все, що йому потрібно – турботу, любов, розуміння, підтримку у важких ситуаціях. Він знає, що якщо раптом щось трапиться, завжди зможе прийти додому і поговорити з батьками. Адже саме вони для дитини – це два найважливіших в житті людини.

Що відбувається, коли пара вирішує розірвати шлюб? Возлюблені закінчують свою власну історію. Вони колись жили окремо один від одного, у кожного було своє життя. Для дитини все інакше. Малюк з самого народження перебував поруч з мамою і татом, тепер все зміниться.

Для нього це справжня катастрофа, незалежно від віку. Все руйнується, як картковий будиночок. Переживання гризуть зсередини. В даний момент мама і тато повинні це розуміти і підтримати чадо, навіть якщо їм самим боляче.

Дуже часто батьки занурюються в себе і забувають про спільну дитину, думають, що з часом він сам все зрозуміє.

Звичайно, час лікує, але малюкові підтримка найближчих людей просто необхідна.

Розлучення батьків для дітей

Коли твої батьки хочуть розлучитися, в душі вирує справжній ураган. Але це далеко не всі проблеми і переживання, з якими стикаються діти в будь-якому віці.

Що переживають діти:

 • Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і порадиГнів, розчарування. Чаду здавалося, що у нього щаслива сім’я і так буде тривати вічно. Якщо малюк дізнається про наміри мами і тата розійтися, вся утопія руйнується. Цілком зрозуміло, чому це викликає такі почуття, як гнів і розчарування.
 • Страх. Коли мати чи батько йде з сім’ї, для дитини – це величезна втрата. Ситуація сприймається не як звичайне розставання двох дорослих і самодостатніх людей, а як втрата рідної людини. Чадо думає, що його кинули і дуже боїться цього. Якщо мама і тато не поговорять з ним, страх буде прогресувати. Малюк буде боятися втратити тих людей, які ще залишилися з ним поруч. Саме з цієї причини батькам дуже важливо постійно говорити дитині про те, що його люблять, як би часто він це не питав.
 • Почуття провини. Найбільше таке відчуття характерно для дітей віком від 3-х до 7-ми років. У цей період вони дуже чутливі і відчувають себе відповідальними за відносини мами і тата. Дитині може здаватися, що вони розходяться саме через нього, через його поганої поведінки. У такій ситуації чадо намагається примирити свої рідних людей, обіцяє, що надалі буде добре поводитися і слухатися. Батьки повинні знайти потрібні слова, щоб пояснити, що малюк не винен.
 • Самотність. Якщо батьки розлучаються, вони дуже часто занурюються в себе, не думаючи про загальний дитину. Звичайно, розірвання шлюбу дається нелегко. Але, коли мама і тато думають про свої проблеми, дітям здається, що про них забули. Дитина відчуває себе самотнім і нікому не потрібним.
 • Образа. Вона виникає з тієї причини, що розлучення для малюка – це усвідомлення розвалу сім’ї. Він думає, що батьки спеціально це роблять і не думають про нього. Мамі і татові потрібно знайти аргументи, щоб пояснити те, що так буде краще.

Як поводитися батькам

Найчастіше мама і тато самі не знають, як зробити так, щоб їх загальний малюк максимально спокійно пережив їх розлучення. Є кілька корисних рекомендацій, які допоможуть батькам встати на правильне русло і контролювати свою поведінку.

 • Постарайтеся максимально оточити своє чадо теплом і турботою. Важливо не просто сидіти і дивитися з ним телевізор, а грати, робити щось разом. Навіть якщо чоловік і дружина в цей час вже живуть порізно, необхідно розділити час. Малюк буде розуміти, що батьки про нього не забувають. До того ж спільні ігри з дитиною позитивно позначаться не тільки на його психіці, а й заспокоять батьків.
 • Обманювати чадо і приховувати те, що відбувається – це велика помилка. Дитина повинна знати про наміри своїх батька і матері. Просто потрібно знайти такі слова, щоб підносити інформацію максимально стримано і м’яко.
 • Кардинально змінювати умови життя не можна. Як би важко не було колишнім коханим, вони повинні робити все для дитини.
 • Є інформація, про яку малюкові знати не треба – це розділ майно. Постарайтеся, щоб він не дізнався про судовий розгляд, коли воно відбудеться, і яке рішення буде прийнято.
 • Ні в якому разі не можна перетягувати малюка на чиюсь сторону. Чоловік і дружина повинні думати про його психіці і, незважаючи на взаємну неприязнь, цивілізовано домовитися, з ким він буде жити в подальшому і як часто бачитися з кожним з батьків.
 • Якщо подружжя вирішило розлучитися з вагомої причини (зрада, зрада, ненависть і взаємна неприязнь), ні в якому разі не можна в присутності загального чада говорити погано один про одного. Це лише посилить психічний стан дитини, незалежно від його віку.
 • Колишні кохані повинні перевернути своє розлучення таким чином, щоб дитина зрозуміла, що їх проблеми не позначаться на ньому. Розлучення – це розставання чоловіка і дружини, чадо тут ні при чому.

Як сказати дітям про розірвання шлюбу

Дорогі читачі! Наші статті розповідають про типові способи вирішення юридичних питань, але кожен випадок носить унікальний характер.

Якщо ви хочете дізнатися, як вирішити саме Вашу проблему – звертайтеся в форму онлайн-консультанта справа або телефонуйте на безкоштовну гарячу лінію:

 • 8 800 350-13-94 – Для регіонів Росії
 • 8 499 938-42-45 – Москва і Московська обл.
 • 8 812 425-64-57 – Санкт-Петербург і Ленінградська обл.

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Повідомляти чаду про розлучення потрібно тільки тоді, коли рішення обґрунтоване і вже було прийнято остаточно. У такій ситуації мама і тато повинні знайти час для того, що посидіти з малюком і все йому пояснити. Причому робити це необхідно без нервів і криків. Колишні чоловік і чоловіка повинні розповісти чаду, що їм разом важко і порізно буде краще. Дуже важливо відзначити, що дане рішення ніяк не позначиться на дитині, що вони як і раніше його люблять.

Мамі і татові потрібно заздалегідь підготуватися до реакції свого чада. Цілком нормально, якщо малюк почне плакати, кричати і лаятися. Коли твої батьки хочуть розлучитися – це важко прийняти, чадо має повне право висловити свої емоції і переживання.

«Запобіжні» фрази, які підготують чадо до важкого розмови:

 • «Напевно, ти будеш дуже засмучений, коли дізнаєшся новина, яку ми хочемо тобі сказати».
 • «Ми розуміємо, що ти дуже засмучений нашим рішенням розійтися».
 • «Ми розуміємо, що ти на нас неймовірно злий і думаєш, що ми рушимо сім’ю».

Може здатися, що фрази грубо звучать, але це не так. Вони допоможуть малюкові розібратися в тому, що він відчуває – злість, образу або байдужість. Дозвольте йому трохи обміркувати почуте і сказати свою думку. Переконайте чадо в тому, що на ньому рішення про розірвання шлюбу ніяк не позначиться, що любити менше від цього ви його не станете.

Пройде час, образа все одно випарується. Дитина усвідомлює, що коли твої батьки хочуть розлучитися – це не так страшно. Можливо, що це єдино правильне рішення і порізно їм дійсно буде краще.

Як повинен вести себе дитина

Що робити, якщо батьки розлучаються: причини і поради

Корисні рекомендації для дітей:

 • Найголовніше – це зрозуміти, що і мама і тато є повноправними батьками. Вибирати між ними і вставати на чийсь бік не можна. Не буває сварок, де винна одна людина. Розбіжності виникають з вини обох сторін. «Мама права, а тато немає» або, навпаки, – такого не буває.
 • Коли батьки переживають розрив відносин, не можна використовувати їх почуття в своїх цілях.
 • Звичайно, важко не тільки батькам, а й дітям. Дайте мамі і татові трохи часу прийти в себе, займіться собою, погуляйте з друзями. Батькам буде легше бачити вас з посмішкою.

На замітку батькам

Не можна жити разом заради дитини, коли немає любові. Якщо мама і тато відчувають, що не можуть ужитися, але не розривають шлюб тому, що є спільне чадо – це величезна помилка. Може, поки малюк маленький, він нічого не розуміє.

Але буде йти час, дитина стає дорослішою і помітить, що батьки не люблять один до одного. У таких сім’ях діти малюють собі стереотип про те, що так треба.

Вже доросла дитина ніколи не зможе побудувати своє щасливе життя з другою половинкою.

Діти повинні зростати в любові, причому відчувати її не тільки по відношенню до себе, а й бачити на прикладі батьків. Коли чадо зауважує, що тато завжди цілує маму по приходу з роботи, дарує їй квіти, він підсвідомо буде шукати собі таку другу половинку, з ким побудує такі ж відносини.

Розірвання шлюбу – це важкий період не тільки для коханих, а й для їхніх дітей. Найголовніше, що б не трапилося, будьте чесні між собою. Говоріть з дитиною, пояснюйте йому причину вашого рішення.

Він повинен розуміти, що ви довіряєте йому, тоді і він зможе довіряти вам. І звичайно ж, не можна зривати злість і образу на дітях, якщо шлюб не вдався.

Краще допомогти йому не робити помилок і побудувати своє щасливе життя.

Джерело: https://razvodis.ru/razvod/deti/chto-delat-esli-roditeli-razvodjatsja.html

Ответы@Mail.Ru: Що робити якщо мої батьки розлучаються?

ти не втрачаєш батьків. у тебе також є і мама, і тато. а то, що вони вирішили не бути чоловіком і дружиною – це їх вибір. і повір, коли живуть разом люди, які не люблять один одного і сваряться постійно, це вже не назвеш повноцінною сім’єю.

це важко, але спробуй подивитися на ситуацію не з позиції скривдженого дитини, а з позиції дорослої людини. ти-ж не хочеш, щоб батьки були нещасні разом. а раптом окремо у них все буде набагато краще? та й можна подарунків більше отримувати не від батьків разом.

а окремо від мами і від тата ;-)))) ну це так. жарт звичайно))) не сумуй, що Бог не робить – на краще.

вони знають що роблять, тобі доведеться змиритися або переконати їх (навряд чи)

постав умова …. правда це жорстоко …. або ми разом, або я без вас все поодинці

Можна тільки поспівчувати. На жаль при розлученні батьків думають про дітей в останню чергу ((.

Головне не роби необдуманих вчинків. І поговори з батьками по душам.

Нічого не зробиш. Але, може, вони ще одумаються …

Блін, дуже шкода, співчуваю (Може спробуєш їх умовити якось?

Ні чого ти не зробиш, змирися з цим …

Ну питання конечно не легкий … Спробуй помирити їх, сказати що ви мені «хороший приклад даєте», хоча б пам’ятайте що я ваша дочка … Понемаю що ти відчуваєш, було таке ж …

Спробуйте поговорити з батьками, з кожним окремо, що вони хочуть. Потім подумай якщо почуття між ними не охололи, можна шлюб врятувати. А зараз треба їх підтримати морально, їм зараз те ж не солодко.

треба прийняти їх рішення !!)) це ж не означає, що хтось із батьків стане тебе менше любити! Навіщо батькам жити разом, гризучи один одного! ! Ймовірно окремо вони стануть щасливішими !!))

Читайте також:   Дівчина постійно ображається через дрібниці: що робити, причини

А ти про них подумай: приємно знати, що вони через твого небажання розуміти їхні проблеми, вони мучаться і сваряться? Просто прийми їх рішення, ти не втрачаєш батьків, вони завжди знайдуть час на спілкування з тобою і підтримку.

Вони розлучаються між собою, а не з вами. Треба їх зрозуміти, їм важко разом. Хочете що б вони були нещасні заради вас? Або що б були щасливі але кожен окремо?

якби мій тато не розбився на машині з коханкою на смерть, то вони з мамою все одно розлучилися б … Мені було 7 сестрі 12 … .Було дуже важко у фінансовому плані, але зате моя мама залишившись вдовою стала радісніше і впевненіше в собі. Через 4 роки вона знову вийшла заміж. Все склалося добре.

Мені шкода. у мене була така ж ситуація, але, слава Богу, все обійшлося. Знаєш, я тоді майже змирилася з такою думкою, тепер у випадку чого мені буде легше. Успакойся, думаю все налагодиться)

складно …. але найправильніше буде змиритися. Ти ж навряд чи хочеш, що вони страждали, перебуваючи разом з-за тебе. Можливо вони ще будуть щасливі поодинці.

Зараз складно про це думати, але потім звикає до всього. Але ж можливо, що мама сказала зі злості і вони ще залишаться разом. Не засмучуйся. Що не робиться все на краще. Ти просто кохай їх обох.

А остально навряд чи від тебе залежить.

це їхнє життя і втручатися туди ти не маєш права буде у тебе своя сім’я там і розбирайся

а не поганий посил, на написання сценарію молодіжного …)))))))))) але «побито» вже))))))) є нове?

Нічого страшного, батьки розлучаються між собою, а не з тобою. Тебе вони любити не перестали. Нічого поганого з тобою не буде, подивися навколо, більше ніж у половини людей в твоєму класі батьки вже давно розлучилися. А в скрутну хвилину тебе звичайно все підтримають і мама і тато і вітчим і матчеха і бабусі і дідусі …

Підтримуй маму, вона стане щасливішим, тому що весь час лаятися – це не брак. а каторга !!!

Джерело: https://touch.otvet.mail.ru/question/77136967

7 помилок, які я зробила під час розлучення. За них поплатилися мої діти

 • 20 осіб, чиє іронічне ставлення до себе підкорило інтернет
 • 20+ фотокарток наших дідусів і тат, в яких укладено все чарівність чоловіків XX століття
 • Комікси від матері трьох дітей, які доводять, що життя у великій родині – то ще пригода
 • Ми пояснимо кінцівки 15 фільмів, які ви, швидше за все, зрозуміли неправильно
 • Психолог відверто розповіла про те, що вихід із зони комфорту часом нехило переоцінюють
 • 13 історій з практики юриста, над якими не знаєш, сміятися чи плакати
 • 10 літературних персонажів, чиї дивні вчинки виявилися симптомами серйозних захворювань
 • Автор книги про російською мовою розповіла, які безглузді помилки ми робимо кожен день
 • Росіянка переїхала до Фінляндії і розповідає, як живуть найщасливіші люди у світі
 • 19 збігів, які було б злочином зняти
 • 30+ фактів про Меттью Макконахі і 9 фільмів з його участю, які ви могли пропустити
 • 16 гостросюжетних cмс-діалогів людей з альтернативною логікою
 • Росіянка, що ризикнула переїхати в Африку, чесно розповіла про життя на цьому екзотичному континенті
 • 11 серйозних сюжетних дірок в «Гаррі Поттера», які чомусь мало хто помічає
 • 11 небезпек, яким батьки піддають своїх дітей, не усвідомлюючи цього
 • 20 осіб, чия кмітливість економить час, гроші і купу нервових клітин

Джерело: https://www.adme.ru/zhizn-semya/7-oshibok-kotorye-ya-sdelala-vo-vremya-razvoda-za-nih-poplatilis-moi-deti-2205465/

Що робити, якщо батьки розлучаються – корисні поради та Лайфхак

У наш час розлучаються люди по абсолютно різних причин, іноді навіть зовсім по дріб’язковим. Але ні дивлячись на це, процедура розірвання шлюбу може перетворитися на справжнє пекло. В процесі розлучення з’ясовуються всі давно наболілі теми, згадуються всі образи та інше, навіть якщо рішення про припинення офіційних відносин було прийнято обопільно.

Ситуація сильно погіршується, коли в сім’ї є діти, так як на них лягає великий психологічний тягар, який може серйозно вплинути на життя маленького члена сім’ї. Іноді батьки під час розірвання шлюбу і зовсім забувають про те, що в сім’ї є діти.

Як дитині пережити розлучення батьків і як повинні поводитися батьки, щоб психічний стан дитини не постраждала в результаті такого рішення? Саме про це і піде мова в даній статті.

Сім’я для дитини – це весь його світ, необмежена підтримка у важкі життєві хвилини і незмірна батьківська любов.

Малюк завжди знає, що вдома на нього чекають люблячі батьки, які його цінують і дорожать їм, які допоможуть впоратися з проблемами і завжди вислухають, якщо раптом це знадобиться.

Поки батьки живуть в гармонії і любові, все саме так і відбувається, всі члени сім’ї щасливі і задоволені своїм становищем. Що ж відбувається під час розлучення?

Для подружжя розлучення пережити набагато легше, так як колись вони були самостійними людьми і звикли до такого способу життя.

Так, сімейне життя серйозно змінила їхнє ставлення до навколишнього світу, але все ж здатність до індивідуального існування у них залишилася.

Тобто, після розлучення кожен з них буде жити так, як жив до розлучення, і єдине, що може перешкодити щастю – сформовані звички, а й вони з часом забудуться і все встане на свої місця. З дитиною ситуація набагато складніше, тому що самостійно він ніколи не жив, з народження поруч з ним були мама і тато, які завжди підтримували, любили і допомагали.

Малюк звик до того, що у нього є батько й мати, кожен з яких займає більшу частину в його серце і життя. Кожен з них має свої індивідуальні риси характеру і зовнішності, поведінки, свої звички, нехай і не завжди корисні – все це позначається на світогляді дитини і стає невід’ємною частиною його життя.

 • Коли батька вирішують розлучитися, все це начебто руйнується, все, що було дорого дитині втрачає свою цінність, так як в процесі розлучення все звичне в батьках починає здаватися якимось чужим і відстороненим.
 • У такій ситуації маленькому члену сім’ї необхідно надавати небувалу підтримку, говорити про те, що на цьому нічого не закінчується і не перерветься, що він все одно буде найнеобхіднішим і найулюбленішим в цій родині.
 • На жаль, досить часто батьки забувають про це і вважають, що дитина не розуміє серйозності цієї процедури, і навіть якщо одного з батьків не стане в його житті, то вона не сильно зміниться.
 • Насправді, відсутність в житті дитини другого з батьків може серйозно позначитися на психічному стані і поведінці малюка, а тому з ним необхідно якомога більше спілкуватися і приділяти йому більше уваги.

Передбачити поведінку дитини в такій ситуації просто неможливо, так як кожен випадок може мати свої індивідуальні особливості. Однак багато психологів сходяться в одному, дуже часто дітей долають негативні емоції по цілком обгрунтованим (на погляд дитини) причин. Про них треба знати і вміти правильно на них реагувати.

1. Злість і агресія, сильне розчарування в собі і своїх близьких

Багато дітей вважають свої сім’ї ідеальними і неповторними, вважають, що вони живуть в мирі та гармонії і що така обстановка буде тривати завжди. Однак в той момент, коли дитина дізнається про намір своїх батьків розірвати узи шлюбу, він бачить реальну картину навколишнього світу, що сильно його розчаровує і пригнічує.

У такому стані дитина втрачає інтерес до життя, він стає замкнутим і нетовариські. Особливо уважним треба бути відносно підлітків, так як їх психо-емоційно стан вкрай нестабільно, внаслідок чого може розвинутися депресія, наслідки якої будуть дуже плачевними.

2. Переляк і почуття непотрібності

Перед тим, як прийняти остаточне рішення, потрібно поставити дитину до відома до прийняття кардинальних заходів. Так, наприклад, якщо один з батьків просто піде з дому без будь-яких пояснень з його боку, то дитина може вирішити, що він йому просто не потрібен, що вся його увага і любов були просто обманом.

Для дитини така втрата може бути дуже серйозною, тому ні в якому разі не можна так робити. Для початку потрібно розповісти, пояснити, втішити і пообіцяти дитині, що батько й мати обов’язково будуть присутні в його житті, не дивлячись на їх рішення про проведення розлучення.

3. Почуття провини і відповідальності за таку ситуацію

Маленькі діти, віком приблизно до 7 років, дуже гостро реагують на будь-які дії з боку батьків. Справа в тому, що саме в цей період формується характер і темперамент маленької людини, а тому будь-які зміни та проблеми він приймає на свій рахунок.

Якщо батьки вирішать розлучитися і повідомлять про це дитині, сказавши, що більше вони не будуть жити разом, але при цьому не пояснять причину таких дій, то дитина, швидше за все, подумає, що у всій цій ситуації винен саме він.

У більшості випадків діти пов’язують такі висновки з поганою поведінкою, а тому намагаються стати як можна краще, переконати в цьому батьків і тим самим помирити їх. Деякі діти обіцяють вести себе дуже добре, сподіваючись, що це допоможе повернути любов і гармонію в його сім’ю.

4. Почуття повної самотності і відсторонення від близьких людей

Як вже говорилося, під час розлучення діти відчувають себе непотрібними. Через це йому здається, що він один в цьому жорстокому світі, ніхто його не підтримає і не допоможе, чи не поцілує і не обійме. Він один, один такий, нікому немає діла до його переживань і почуттів.

Батьки в суєті своїх власних проблем просто забули про нього, вирішили, що це для нього нічого не значить, і допустили серйозну помилку. Ніколи не можна забувати про дітей, адже вони – найголовніше, що є в житті кожної дорослої, самостійної людини, і ніхто не зможе замінити їх маленьке «скарб».

5. Образа на батьків за вчинення таких дій

Діти молодшого шкільного віку по-своєму реагують на розлучення батьків, а тому їм також варто приділити не менше уваги. Дитина вже усвідомлює той факт, що його батьки вирішили перестати жити разом, але ні дивлячись на це, він не хоче, щоб це в підсумку сталося.

Деякі діти намагаються поговорити з батьками і переконати їх, але побачивши, що нічого не виходить, вирішують, що все це відбувається на зло йому, а не через будь-яких інших проблем. Такі думки можуть сильно вплинути на дитину, так як він буде впевнений в тому, що в цій сім’ї йому немає місця, все проти нього і не бажають йому добра.

Необхідно якомога частіше розмовляти з дитиною і пояснювати йому, що все це відбувається з інших причин, які від нього не залежать, і він не може нічого змінити в цій складній ситуації.

Джерело: https://nyamkin.ru/advice/chto-delat-esli-roditeli-razvodyatsya

Рекомендованные статьи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *