Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Зміст приховати

Це дуже боляче. Страшно і сумно. Розлучення ще ніколи нікому не приносив задоволення. Навіть якщо подружжя розлучається за взаємної згоди (що буває не так вже й часто), навіть якщо вони все зробили «цивілізовано», обидва відчувають розчарування, біль, розгубленість. У Росії сьогодні за статистикою Росстату розпадається близько 50% сімей. Причому, велика частина розлучень припадає на ті сім’ї, де чоловік і дружина прожили в шлюбі від 5 до 9 років. Це чималий термін. І, як правило, в таких осередках суспільства вже є діти.

Ситуації, звичайно, бувають різні, і іноді розлучення дійсно стає єдиним розумним виходом, але приймають рішення про розставання завжди тільки дорослі. А діти – завжди, у всіх без винятку випадках, стають заручниками батьківського розлучення.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Кожна дитина, незалежно від віку і темпераменту, виховання, релігії, громадянства та місця на соціальних сходах, любить своїх маму і тата однаково сильно. Для нього втрата контакту з будь-яким з них – навіть не травма, а справжня катастрофа.

Щоб хоч приблизно уявити собі, що відчуває ваша дитина, візьміть за основу свої переживання і помножте їх на два. І це буде ще не все.

Найсильніше розлучення батьків впливає, як не дивно, на ненароджених ще дітей.

Якщо так вийшло, що сім’я розпалася під час вагітності жінки, крихітка в її утробі переживає адже спектр маминих негативних емоцій, його атакують неймовірні дози гормонів стресу.

Малюк може народитися з серйозними порушеннями в роботі нервової системи, в психіці. У 90% випадків такі діти дуже тривожні, примхливі, часто хворіють.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Проблеми в сім’ї відчувають і немовлята, і старші діти. Що ж вони відчувають?

Зовні ваші нащадки можуть і не проявляти нічого, особливо якщо конфлікт на домашньому фронті розвивався давно, і всім вже добряче набридли крики, розбирання і грюкання дверима.

 

У цьому випадку дитина, найімовірніше, поставиться до розлучення як до логічного завершення складного періоду.

Але всередині у нього будуть палахкотить пожежі та вивергатися вулкани, тому що внутрішній стрес (до речі, найнебезпечніший для життя і здоров’я людини) нікуди не дінеться сам по собі. Він накопичується, зростає.

Часто до нього «на допомогу» приходить комплекс власної провини за те, що трапилося. Так буває у хлопців у віці від 2 до 7 років. Справа в тому, що дитина в силу віку ніяк не може зрозуміти всіх реальних причин розлучення батьків. А тому «призначає» винного – себе.

«Тато пішов, тому що я поганий». «Мама поїхала, тому що її не слухалася». Це страшне стан розриває душу дитини на дві частини. Одна залишається з мамою. Інша – з батьком. Плюс нелюбов до себе.

Результат – страхи (аж до розвитку фобій), істерики, агресія або інша крайність – замкнутість і плаксивість.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Якщо вчасно не надати таким дітям допомогу, наслідки будуть плачевними – психічні розлади, неможливість побудувати власні сім’ї в майбутньому.

Діти 9-12 років впадають в іншу крайність – починають відчувати сильну злість на який пішов з батьків (зазвичай це тато), образу, у них з’являється відчуття власної непотрібності. Особливо якщо залишився батько кидається влаштовувати своє особисте життя – шукати нового «тата» або «маму». Дитина залишається один на один зі своєю бідою.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Підлітки зазвичай зустрічають звістку про розлучення яскраво вираженим протестом, особливо якщо сім’я була благополучною або здавалася такою.

 

Більше «бузят» хлопчики, вони категорично звинувачують мам в тому, що тато пішов, або, навпаки, топчуть авторитет батька і встають на бік матері.

Тим самим вони пригнічують в собі чоловіче начало і запускають програму «самознищення». Дівчатка-підлітки переживають розлучення батьків більш стримано, але не менш сильно.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Багато підлітків зізнаються, що почали відчувати пекучий сором за неповну сім’ю перед своїми ровесниками. І майже у всіх школярів із сімей, де нещодавно стався розлучення, знижуються інтелектуальні здібності. Діти починають гірше вчитися, стають неуважними, неорганізованими.

Стрес від батьківського розлучення в будь-якому віці може бути таким сильним, що дитина захворює фізично. Деякі вже підросли хлопці починають писатися ночами. У дівчаток-підлітків дає збій менструальний цикл. Не так уже й рідко у дітей починаються прояви алергії, шкірних захворювань. Загострюються хронічні недуги.

Найскладніший період – перший час після розлучення. Десь близько 6 – 8 тижнів вам буде нестерпно тоскно, самотньо, сумно і страшно. А потім ще півроку триватиме стадія адаптації до нового життя. Важливо, щоб саме в цей період ми, дорослі, зробили над собою зусилля, приборкали свої негативні емоції і організували правильно життя дитини. Тому що йому важче подвійно. Пам’ятайте про це.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Дізнатися, що відчуває дитина при розлученні батьків, можна, подивившись наступний відеоролик.

Якщо рішення вже прийнято, і воно остаточне і безповоротне, чітко сплануйте розмову зі своїми дітьми. Якщо факт розставання ще неочевидний, не поспішайте «тріпати нерви» своєму чаду. Говорити потрібно тільки тоді, коли ніяких помилкових надій на возз’єднання сім’ї немає.

Хто повинен сказати про майбутнє розлучення? Це вирішувати вам. Найчастіше місія гінця з поганими вістями дістається мамі. Але це може бути і тато, і обоє з подружжя разом.

Якщо ви не знаходите в собі сил тримати емоції під контролем, доручіть важлива розмова бабусі, дідусеві, тітці або дядька дитини. Головне, щоб малюк довіряв людині, який взявся пояснити йому найближчі перспективи сімейства.

А самі обов’язково постарайтеся бути присутнім при цій розмові.

До важливого розмови потрібно ретельно підготуватися. У своєму дорослому голові розкладіть все по поличках, щоб бути готовим до будь-яких питань дитини.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Для розмови потрібно вибрати відповідний час. Найкраще, якщо це буде вихідний, коли синові не треба йти в школу, в садок і на заняття в секцію.

 

При цьому у нього не повинно бути заплановано якесь важливе справу або відповідальний захід. Невідомо, як малюк сприйме неприємні новини. Може трапитися істерика, йому може знадобитися усамітнення.

Нехай розмова пройде вдома, у звичній обстановці.

Всі діти гідні правди. Але не всі вони в силу віку зможуть прийняти вашу правду і вже тим більше зрозуміти її.

Тому з дитиною, якій ще немає 3 років, краще не обговорювати майбутній розлучення. Дочекайтеся, поки карапуз почне задавати питання сам.

А він досить скоро поцікавиться, де тато, чому він приходить тільки в вихідний, де він живе. Підготуйте відповіді. Час ще є.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Повідомляти в майбутнє розлучення обов’язково потрібно хлопцям від 3-х і старше. Головний принцип такої: чим молодша дитина, тим менше подробиць йому слід говорити.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

 • Виражайтеся простими словами, зрозумілими дитині в його віці. Вживання незнайомих розумних виразів і термінів, сенсу яких чадо не зрозуміє, викличе тривогу і навіть паніку.
 • Чим старша дитина, тим відвертіше повинен бути ваш розмова. Вживайте займенник «ми». «Ми вирішили», «Ми порадилися і хочемо тобі сказати». Говоріть про розлучення як про неприємний, але тимчасове явище. Попросіть допомоги у підлітка, щоб пережити важкий період. «Мені без тебе не впоратися», «Мені дуже потрібна твоя підтримка». Діти це люблять, і з задоволенням візьмуть на себе додаткову відповідальність.
 • Говорити потрібно чесно. Акцент зробіть на своїх почуттях, але не стискаючи палицю. «Так, мені це дуже боляче і неприємно, але я вдячна татові за те, що у нас є такий прекрасний і улюблений ти». Підкресліть, що развод- це за великим рахунком процес нормальний. Життя не закінчилася, все триває далі. Головна думка при розмові з дитиною повинна полягати в тому, що тато і мама як і раніше будуть любити свого сина чи дочку, піклуватися, виховувати. Просто жити разом вони вже не будуть.
 • Не варто брехати дитині, пояснювати відсутність тата або мами «терміновими справами в іншому місті». У дітей добре розвинена інтуїція, і якщо навіть вони не знають справжніх причин відбувається в будинку катастрофи, вони прекрасно відчують вашу брехню. І це нерозуміння приведе їх в жах. До того ж вони можуть перестати вам довіряти.

Розповідаючи дитині про майбутнє розлучення, потрібно уникати негативної оцінки своєї ще недавно улюбленої другої половинки. Не потрібні малюкові ваші брудні подробиці – хто кого зрадив, хто кого розлюбив і т.д.

Для нього обоє батьків повинні залишатися хорошими і улюбленими. Коли він виросте, розбереться у всьому сам. Але якщо розставання відбувається через патологічної залежності одного з членів сім’ї – алкоголізму, наркоманії, азартних ігор, приховувати це безглуздо.

Однак говорити на цю тему потрібно коректно і акуратно.

Батьки, що розлучаються, як правило, допускають одні і ті ж помилки. Головна з них – зацикленість на власних переживаннях, невміння поставити себе на місце дитини. Вимагати повної адекватності від людей, що знаходяться в стані сильного стресу, нерозумно, а тому просто запам’ятайте, чого не можна робити в період розлучення в присутності дитини:

 • З’ясовувати стосунки, вживати образливі та принизливі висловлювання, мусувати деталі майбутнього розлучення, поділу майна. Хто кому і скільки винен ви будете з’ясовувати в залі суду або коли дитину не буде вдома. Підслухана розмова такого змісту може дати маленькій людині привід для роздумів на тему: «Як вони можуть говорити про квартиру і машину зараз, коли руйнується наша сім’я?». Це сформує неправильні установки на майбутнє – матеріальне буде важливіше духовного.
 • Плакати, влаштовувати істерики. Ваш негативний викид боляче б’є дитину в найвразливіше місце. Хочеться поридати? Відправляйтеся до подруги, до мами, до психотерапевта. Там можна без проблем і поплакати, і поскаржитися на «невдячну худобу».
 • Різко міняти порядок життя і сімейний уклад. Нехай для дитини після розлучення все тече в звичному ритмі. Йому і без переїздів важче нікуди.
 • Маніпулювати дитиною у відносинах з уже колишньої другою половинкою, обмежувати спілкування з батьком.
 • Підкреслювати дитині його схожість з колишнім чоловіком (дружиною), якщо він зробив щось погане. Не можна кричати на розбила дорогу вазу сина, що він «весь в батька». Образ тата буде асоціюватися у дитини виключно з поганими вчинками. Та й вас така поведінка не прикрашає.
 • Не потрібно соромитися звертатися за допомогою до фахівця. Розлучення – дуже потужний стрес і суворе випробування для психіки дорослих. Для дитини – його можна порівняти з ядерною катастрофою. Часто без допомоги досвідченого психолога ні вам, ні дитині з цим не впоратися.
 • Діти в родині, яка розпадається або вже розвалилася, подвійно потребують уваги. Приділяйте їм час, стежте, щоб стрес не вийшов з-під контролю і не перетворився на важку депресію або психічний розлад у дитини.
 • Постарайтеся проводити вихідні, як раніше, всією сім’єю. Звичайно, якщо відносини з чоловіком залишилися доброзичливими. Це зажадає від жінки величезної витримки і самоконтролю, але воно того варте. У такій обстановці дитині буде простіше звикнути до нового життя.
 • Чи не зривайте своє зло на дитині. Не слухайте порадників, які запевняють, що хлопчика, який залишився без батьківського виховання, потрібно ростити жорсткіше і суворіше. Такі мами хапаються за ремінь з приводу і без, посилюють систему покарань і поступово стають справжніми диктаторами.

Інша категорія мам після розлучення намагається компенсувати дитині відсутність тата подарунками і ласкою. В результаті у них виростають розпещені зніжені сини, яким складно стати справжніми чоловіками.

Про те, як виховувати дитину без батька, дивіться у відео клінічного психолога Вероніки Степанової.

Як допомогти собі та дитині пережити розлучення, можна подивитися в наступному відеоролику.

Розлучення, безумовно, важка травма для дитини, але іноді він краще, ніж продовжувати жити в родині, де давно немає взаєморозуміння, поваги, де батьки змагаються, хто голосніше крикне або грюкне дверима. Наслідки від розлучення для дитини в майбутньому часто бувають менш серйозними, ніж наслідки від життя в неадекватною агресивною обстановці.

Добре, якщо дитина зможе продовжувати спілкуватися з батьком і його родичами після розлучення. Якщо такої можливості немає, попросити про допомогу можна своїх друзів – чоловіків, інших родичів – представників сильної статі, тому що дитині (особливо хлопчикові) потрібне спілкування з собі подібними в гендерному плані.

Чому варто знайти батька-наставника синові, дивіться в наступному відео, де психолог Ірина Млодик розповідає багато нюансів.

У Росії зазвичай діти залишаються з матір’ю. Але бувають винятки. Неповнолітні можуть відправитися жити до батька за рішенням суду, якщо мама веде асоціальний спосіб життя, страждає алкоголізмом, вживає наркотики.

Як будуть спілкуватися діти і батьки після розлучення, залежить від того, як зуміють домовитися колишнє подружжя. Було б непогано встановити порядок спілкування з дитиною після розлучення: хто і коли веде його в басейн, хто забирає, коли тато може зводити чадо в кіно, а коли мама відправиться з ним на екскурсію.

Щоб дитина не відчував хаосу, мамі і татові потрібно строго дотримуватися графіка спілкування. Обоє батьків повинні вміти тримати своє слово – пообіцяли приїхати за дитиною в суботу, будьте ласкаві виконати. Час спілкування батьки теж повинні визначити самостійно.

Бажано, якщо колишнє подружжя зможуть знаходити хоча б один день на місяць для спільного дозвілля. Дитина потребує не тільки в побаченнях з татом чи мамою, йому потрібно перебувати хоч зрідка з ними обома.

Не перетворюйте дитину в шпигуна, що не розпитуйте повернувся з піцерії після побачення з батьком сина, як там тато, де він живе, чи є у нього хто-небудь, як він виглядає? Щасливим?

Уникайте на зустрічах з дитиною обговорення тем відбувся розлучення. Що було, те минулося.

Якщо у колишніх чоловіка і дружини не виходить побудувати конструктивного діалогу, і самостійно домовитися про порядок спілкування з дитиною після розлучення, це може стати причиною додаткового стресу для малюка.

 

Хіба буде щасливий карапуз, яким мама намагається обмежити спілкування з батьком? Обоє батьків за законом мають однакові права на свого сина або дочку. Якщо одна сторона намагається обмежувати це законне право іншого, допоможе звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Читайте також:   Як познайомити хлопця з батьками: підготовка і ідеї

Тоді вже служителі Феміди встановлять графік і час спілкування з дитиною.

Я – прихильниця діалогу, а не судових тяжб, а тому впевнена, що двоє дорослих завжди можуть домовитися за умови, що у них є таке бажання. Зрештою, дитина ні в чому не винен. Розлучення – це тільки ваше рішення. Не дозволяйте йому зруйнувати життя свого малюка. Адже це окрема особистість, унікальна, любляча і чекає відповідної любові. Від вас обох.

У наступному відеоролику психолог Ольга Кулешова розповість про деякі нюанси розлучення і то, як вони можуть відбитися на психіці дитини і його подальшому житті.

Про те, з ким залишаються діти після розлучення, дивіться в наступному відео.

Про те, як краще сказати дитині про розлучення батьків, дивіться в наступному відео.

Джерело: https://o-krohe.ru/psihologiya/razvod/

Як правильно розповісти дитині про розлучення – поради психолога

Сказати дитині, що батьки розлучаються, непросто. Можливо, така розмова стане одним з найважчих у вашому житті. Навіть якщо дорослі розуміють, що розлучення не уникнути, вони постійно сваряться або зовсім вже роз’їхалися, діти і уявити собі не можуть розпад сім’ї. Адже вони з самого народження жили з вами, це для них природно, а по-іншому не може бути.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Багато хто думає, що розлучення – справа житейська, незабаром все налагодиться, а дитина через пару років забуде про те, що йому говорили. Психологи ж пояснюють, що вирішальна розмова відкладеться в пам’яті назавжди.

Не існує способів зробити розлучення мами і тата безболісним для дитини. Немає і універсального методу, який дозволив би чаду легше пережити розставання батьків.

Можна сформулювати певні правила поведінки, які часто допомагають, тільки їх потрібно коригувати з урахуванням особливостей сім’ї.

Коли варто розповісти дитині про розлучення батьків?

Краще повідомити дитині про намітився розлучення за 2-3 тижні. До цього моменту ви вже будете точно впевнені в своєму рішенні, а у вашого чада залишиться час адаптуватися до змін. Що не менш важливо, у нього не з’явиться відчуття, що він залишився в стороні.

Не заводьте розмову похапцем – по дорозі в школу, вранці, коли збираєтеся на роботу, або ввечері перед сном. Виберіть для бесіди вихідний. Тоді і у мами, і у тата буде можливість заспокоїти дитину і відповісти на питання, які у нього обов’язково з’являться.

Об’єднаєтеся для розмови з дитиною

Незважаючи на проблеми у взаєминах, батьки повинні відкинути виникли образи, докори і вдвох спокійно розповісти дитині про те, що відбувається. Нехай навіть розлучення – ініціатива одного з подружжя, скажіть чаду, що це ваше спільне рішення. Частіше використовуйте займенник «ми», пояснюючи, чому ви розлучаєтеся і як ви все тепер будете жити.

Пам’ятайте, що зараз не час турбуватися і засипати один одного взаємними звинуваченнями. Ця бесіда не для вас, а тільки для благополуччя вашої дитини. Він повинен залишитися впевненим в тому, що батьки все ще діють заодно. Тому дорослим слід заздалегідь домовитися про те, як поводитися під час важливої ​​розмови.

Говоріть відразу з усіма дітьми

Якщо у вас кілька дітей, зберіть їх усіх разом для бесіди про розлучення. Якщо боїтеся, що старший своєю реакцією налякає молодшого (а школярі краще малюків усвідомлюють суть розлучення), поговоріть з кожним окремо. Однак, як би там не було, з дитиною повинні розмовляти обоє батьків одночасно.

Домовляйтеся просто і лаконічно

Скільки б не було років дитині, розповідати йому про розлучення потрібно чесно і простими словами. Не кажіть натяками, не звинувачуйте один одного, не виправдуйтеся і не згадуйте взаємні образи.

Діти теж мають право знати про те, що відбувається в їхній родині, тому спокійно поясніть їм, чому розлучайтеся, нічого не приховуйте. Складне і багатослівне виклад причин тільки заплутає їх. Можна сказати, наприклад, так: «Ми з твоїм татом часто сварилися, тому вирішили, що більше не зможемо разом жити.

Це складне рішення, але ми прийняли його разом. Ти ні в чому не винен, ми обидва любимо тебе, як і раніше ».

Дітям важливо знати, як зміниться їхнє життя, чи залишиться вона стабільною і безпечною. Обов’язково скажіть їм, що продовжите про них піклуватися: допомагати робити домашні завдання, гуляти, разом їздити на відпочинок. Поясніть, як часто дитина тепер буде бачитися з кожним з батьків, обговоріть, як будуть проходити дні народження, концерти, інші спільні заходи.

Наскільки детально розповідати про розлучення, вирішувати тільки вам. У будь-якому випадку пам’ятайте, що головне – повідомляти дитині правдиву інформацію. Якщо він починає турбуватися, висловлювати побоювання, чесно відповідайте йому на його питання. Якщо самі поки чогось не знаєте, м’яко поясніть, що все буде добре, ви знайдете вихід з цієї ситуації.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Що ще потрібно знати дитині про розлучення?

 • Обоє батьків – і мама, і тато – стануть щасливішими після розлучення.
 • Хоча батьки перестануть бути один одному чоловіком і дружиною, для дитини вони назавжди залишаться люблячими мамою і татом.
 • Бабусі з дідусями, тітки, дядьки, двоюрідні брати, сестри і раніше будуть рідними, тому відносини з ними залишаться колишніми.
 • У дитини буде відразу 2 будинки, де його завжди будуть чекати і любити.
 • У розлученні ніхто не винен, просто у дорослих таке іноді трапляється.

В ідеалі потрібно постаратися зробити так, щоб дитина змогла продовжувати любити кожного з батьків, не боячись зрадити іншого.

 

Це стає складним завданням для багатьох пар, які розлучаються. Однак дуже важливо до цього прагнути, щоб не завдати дитині психологічну травму.

Персональне відеопривітання від Діда Мороза

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Що може йтися?

Немає сенсу заперечувати, що розлучення – сумна подія для всієї родини, але буде добре, якщо вдасться зберегти добрі і поважні відносини один з одним.

Якщо один з батьків під час пояснення почне виходити з себе або якось по-іншому лякати дитини, другий повинен врятувати ситуацію. Папа може сказати так: «Мама сильно засмучена, для всіх нас це важко. Давайте зробимо перерву, а трохи пізніше продовжимо розмовляти ».

Проявіть поблажливість, якщо ваш чоловік або ваша дружина не справляється з ситуацією. Ви затіяли цей складний розмова заради дітей, яким дуже важко.

Психологи дають ще кілька рекомендацій з приводу того, що говорити і що робити не потрібно:

 1. Раз вже ви зважилися розповісти своєму чаду про розлучення, що не подавайте йому помилкових надій на те, що батьки знову зійдуться.
 2. Не сваріть, не ображайте чоловіка / дружину в присутності дітей.
 3. По можливості уникайте фрази «ми більше один одного не любимо», інакше дитині здасться, що коли-небудь ви розлюбите і його.
 4. Не втручайтеся в стосунки дитини з вашим чоловіком / дружиною, чи не маніпулюйте, змушуючи вибирати «поганого» і «хорошого» батька. Не тисніть на чадо, змушуючи прийняти вашу сторону.
 5. Захистіть дітей від неприємних подробиць – від інформації про зради, грошових проблемах. Поясніть розлучення в загальних рисах, не намагаючись очорнити або виставити жертвою чоловіка.
 6. Чи не присвячуйте дітей в юридичні питання.
 7. Чи не нагнітайте емоції дитини, постійно нагадуючи про розлучення, розмірковуючи про життя після нього.
 8. Ніколи не питайте дитини про те, кого він сильніше любить.
 9. Не використовуйте дітей як посередників у ваших відносинах з чоловіком / дружиною.
 10. Чи не задобрюйте дитини подарунками та потураннями в дисципліні, намагаючись загладити “провину” за розлучення.

реакція дитини

Якщо навіть у батьків давно зіпсувалися відносини, діти до останнього сподіваються, що вони зможуть помиритися і залишитися разом. Тому не варто думати, що вийде підготувати молодших членів сім’ї до розлучення так, що він пройде для них абсолютно безболісно.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Старші діти легше переносять розлучення мами і тата, ніж малюки. Однак навіть в 20 і в 30 років люди можуть сильно переживати через руйнування сім’ї батьків, тому їм теж потрібно розповідати про майбутнє розлучення делікатно.

Якщо ж діти маленькі, потрібно враховувати їх особливості:

 • Малюків і дошкільнят новина про розлучення часто ставить в тупик. Через стрес у них нерідко виникають проблеми – безсоння, кошмарні сновидіння. У малюків іноді починається нічне нетримання сечі, яким вони раніше не страждали. Буває, що ще довго після розлучення діти засмучуються і переживають, зустрічаючись з батьком, який більше з ними не живе.
 • Дитина молодшого шкільного віку може довго фантазувати, мріяти про те, що батьки зможуть одного разу помиритися. Тому розмовляйте зі своїм чадом про те, що і чому відбувається. Йому дуже потрібні пояснення і ваша підтримка.
 • Діти більш старшого віку краще розуміють ситуацію. Вони нерідко зляться сильніше, ніж малюки, і довго ображаються. Багато сильно прив’язуються до одного з батьків і повністю стають на його бік.
 • Підлітковий вік – це час різких змін в житті і пошуків своєї ідентичності, друзів, майбутнього. У цей період розлучення батьків стає крахом цілого світу, хоча саме зараз надзвичайно важливі стабільність і сталість. Все інше починає здаватися підлітку ненадійним, сумнівним. Тому розставання мами і тата нерідко завдає психологічну травму навіть дорослій дитині.

Діти реагують на повідомлення про розлучення батьків по-різному, тому будьте готові до всього: до істерик, сліз, до ігнорування ситуації. Одні засипають маму і тата питаннями.

Інші мовчать і взагалі не показують своїх емоцій – таким дітям потрібен стимул, щоб трохи пізніше відверто поговорити з батьками на болючу тему. Чи не нав’язуйте цей складний розмова. Спробуйте змінити пряме запитання – можливо, дитина сама захоче висловити те, що відчуває.

Запитайте про те, що чадо думає про зміни в планах і розпорядок дня після розлучення. Поцікавтеся у дитини, чи є у нього друзі, чиї батьки розлучені, і як вони живуть.

Малюки ще не вміють чітко висловлювати свої почуття, думки і переживання. Тому важливо м’яко і невимушено виводити їх на розмову. Щоб зрозуміти, що діється на душі у крихти, поспостерігайте за його настроєм.

Прислухайтеся до дітей, заохочуйте бесіди, в яких вони розповідають про те, що думають. Смуток від думок про розлучення батьків часом буває у них набагато сильніше, ніж уявляють дорослі. Кожна дитина від природи егоцентричний, тому його головною турботою може стати перспектива перейти в іншу школу або розлучитися з друзями. Обов’язково обговоріть ці моменти.

Щоб усвідомити ситуацію, потрібен час. Тому і при вирішальному розмові, і після нього мамі і татові потрібно залишатися відкритими для спілкування. Важливо реагувати на емоційні потреби чада.

Якщо не виходить знайти правильні слова, не бійтеся звернутися за допомогою до хорошого психолога. Він допоможе вам і вашим дітям впоратися з труднощами і навчитися бачити майбутнє позитивним.

Читаємо також:

Відео: Дитина після розлучення батьків

Погляд дитини на розлучення батьків

Хочете першими читати наші матеріали? Підписуйтесь на наш телеграм-канал

Джерело: http://razvitie-krohi.ru/posle-rodov-dlya-mamyi/kak-pravilno-rasskazat-rebenku-o-razvode-sovetyi-psihologa.html

Як сказати дитині про розлучення: поради психолога

Розлучення – це трагічне подія, яка змінює життя всіх членів сім’ї. І напевно, найчастіше питання, що виникає в такій ситуації у батьків, як сказати дитині про розлучення: Поради психолога допоможуть пом’якшити атмосферу в сім’ї і перенести травму в легшій формі.

Чи варто говорити з дитиною про розлучення і з якого віку це робити

 • Тут не повинно бути ніяких сумнівів: обов’язково треба розмовляти.
 • Дитина – член сім’ї, який має право знати все, що в ній відбувається, і не можна від цього відмахнутися.
 • Діти коли-небудь все одно дізнаються про це, а замовчування призведе до небажаних питань та недовіри, сформує в незміцнілої психіці почуття помилкового сорому за неповну сім’ю.
 • Орієнтовно з 3 років вже можна говорити з дитиною на такі серйозні теми. Дошкільники досить повідомити, що тато буде жити окремо, але часто приходити в гості.
 • Чим старше і доросліше діти, тим більше їм можна розповісти, але не варто заглиблюватися в подробиці, хто розлюбив, змінив, кинув. Однак якщо причинами розлучення стали особисті обставини одного з батьків: алкоголізм, наркоманія, азартні ігри або інше, то нерозумно буде штучно обходити це в розмові.
 • Якщо дитина зовсім малий, то бесіда відкладається до того моменту, коли у нього з’являться перші питання про тата.
 • Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам
 • Розмовляти можна тільки в разі твердого рішення розлучитися. Не треба турбувати марно дитини, якщо є сумніви.
 • Необхідно ретельно продумати свою аргументацію і намагатися приводити зрозумілі аргументи.
 • Також слід вибрати певну тактику бесіди: краще говорити про розлучення як про явище минуще, постаратися зменшити його значення в житті дитини, акцентуватися на майбутньому і на позитивних моментах, які можливі в результаті розлучення.
 • Перед розмовою варто привести власні емоції в порядок, бо настрій дорослих передасться їх чаду. Тим більше що діти інтуїтивно відчувають тривогу, якщо в сім’ї щось не так.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Деякі психологи схиляються до того, що розмовляти повинна тільки мама. Однак буде набагато краще, якщо бесіду проведуть обоє батьків. Тоді дитині не доведеться вислуховувати дві різні версії, що склалася.

В іншому випадку сказати про розставання необхідно тому члену сім’ї, з яким у дитини самі довірчі відносини. До речі, це може бути бабуся або інший родич. Але і в такому варіанті обов’язково присутність мами і тата.

Якщо ж ситуація склалася так, що один з батьків ухиляється від розмови, тоді другого необхідно поговорити самостійно. Після цього обов’язково треба повідомити не була присутня дорослому про те, як пройшла бесіда, які слова і причини були озвучені.

Обставини розмови: місце, час

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Для розмови слід вибрати такий день, коли ніхто і ніщо не буде відволікати учасників бесіди. Зробити це краще вдома.

Чому це так важливо? Тому що новина може викликати сльози, сварку, істерику і, можливо, дитині знадобиться усамітнитися, щоб обміркувати неприємна звістка. Тому обстановка повинна бути найріднішої і знайомої, а день, що залишився вільний від обов’язкових справ і зустрічей.

Читайте також:   10 речей, на які звертають увагу дівчата в хлопцях

Про що говорити

Під час розмови краще змістити тему в сторону майбутнього устрою побуту нової сім’ї. З ким і де дитина буде проживати, як часто зможе бачитися з минулим батьком, як будуть складатися відносини з іншими родичами, чи з’явиться в родині новий член (вітчим або мачуха). Все це обов’язково слід обговорити, щоб прибрати тривогу за майбутнє.

Не варто зачіпати емоційну сторону проблеми. Висловити співчуття про те, що трапилося цілком достатньо.

Правильно, якщо бесіда доведеться до роз’їзду подружжя. Але при цьому треба дати зрозуміти дитині, що рішення остаточне і ніхто не зможе вже на нього вплинути. Краще, якщо він один раз переживе неприємний момент, чим житиме нездійсненними надійний.

Чого не можна робити

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Батькам ні в якому разі не можна, сваритися, пред’являти претензії один одному при дитині і налаштовувати його проти тата / мами, як і проти інших родичів. Для дитини це дуже болісно, ​​адже дитина як і раніше продовжує любити всіх.

Як правило, після розлучення в Росії дитина залишається з мамою. Якщо формується нова сім’я мама-дитина, то мама не повинні намагатися замінити батька і бути занадто суворою до дитини. Також не варто кидатися в іншу крайність: задаровувати подарунками і балувати.

Часто діти навіть не задають питання «Чому?», Тому не варто нав’язувати їм своє бачення ситуації і причин її породили.

Іноді дорослі воліють взагалі мовчати, робити вигляд, що нічого серйозного не сталося або викреслити кинув сім’ю батька з життя: виїхав у відрядження, помер.

Зрозуміло, що це бомба уповільненої дії і вибух може статися в самий невідповідний момент. Для дитини краще, якщо його батьки живі, а не холодні образи для наслідування.

До того ж знання про недбалість тата або мами, можливо, в майбутньому дозволять уникнути помилок у своїй родині.

Таким чином, поклавшись на свою інтуїцію, уважно вивчивши поради психолога, кожна людина зможе в разі потреби вирішити для себе питання, як сказати дитині про розлучення. Головне, не боятися і не упустити момент, бо скритність батьків ще більше посилить проблему переживання дитиною події.

Джерело: http://psychologynow.ru/kak-skazat-rebenku-o-razvode-sovetyi-psihologa.html

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Батьки, які вирішили розлучитися, стикаються з проблемою, як сказати дитині про рішення про розлучення. Особливо це складно зробити парі, в якій батько і мати разом брали участь у її вихованні, були завжди поруч. Щоб не завдати синові психологічну травму, подружжю слід ретельно підготуватися, підібрати слова для пояснення йому причин розставання.

Чи потрібно говорити про це дитині

Хоч батькам складно завести розмову про розлучення, зробити це необхідно незалежно від віку сина або дочки. До кожної дитини підбираються правильні слова, заспокійливі дії. Про що промовчати, а що повідомити – теж тема для роздумів.

З трирічним малюком психологи вже радять розмовляти про проблеми. Йому потрібно пояснити, що в розміреному житті мами і тата очікуються зміни. Потрібно постаратися підлаштуватися під дитину, пояснити на його мові, що сталося і чому.

ЧИТАТИ Як розлучитися з чоловіком безболісно і почати нове життя

Малюк в цьому віці подумає, раз пропав тато, значить, може зникнути і мама. Догляд батька він точно помітить, тому йому важливо пояснити, що тато буде приходити до нього в гості. Коли малюк знає, що його чекають якісь зміни в житті, він їх не боїться.

Дітям старшого віку не варто вигадувати казок про те, що папа далеко працює, він секретний агент і т. П. Вони все одно дізнаються правду від сторонніх людей або самостійно, а потім будуть вважати маму обманщицею, втратять до неї довіру. З підлітками потрібно розмовляти нарівні. Це зміцнить авторитет мами в їх особі.

Психологія дитини, коли батьки розходяться

Процес розлучення впливає негативно на психіку всіх членів сім’ї, не тільки дорослих, а й дітей. Останні відчувають стрес найсильніше. У них виникає почуття самотності, страх осіротеть. Папа їх кинув, отже, мама теж може це зробити, вони нікому не будуть потрібні. Такі думки долають їх.

У них народжуються думки про вино в розладі відносин між мамою і татом. Підлітки іноді йдуть на самогубство через ці причини. Деякі тікають з дому, сподіваючись утримати батьків біля себе.

Хтось імітує хвороба, аби вони були поруч.

У таких випадках батькам потрібно дуже постаратися підібрати слова для діалогу з сином так, щоб він усвідомив, що до хорошого це не призведе, мама з татом будуть найнещасніші.

ЧИТАТИ Як пережити розлучення з коханою людиною: поради психолога

Підлітку буде легше, якщо батьки впораються з почуттями, покажуть йому, що насправді нічого страшного не сталося. Життя в будь-якому випадку триває, тато в неї все одно є. Оптимізм допомагає завжди, заряджає позитивною енергією і дає сили жити радісно, ​​з насолодою.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Чоловік і дружина повинні домовитися, як сказати своїй дитині про розлучення батьків, про що вони будуть розповідати. Важливо вирішити, як правильно це зробити.

Обом слід переконати сина чи дочку в тому, що це рішення тата і мами, воно стосується тільки їх, а діти ні при чому. Для них буде все, як раніше.

Їм потрібно дати зрозуміти, що вони можуть ділитися своїми переживаннями з батьками, а не тримати їх в собі або обговорювати з друзями.

Як переживають діти різного віку

Для сина або дочки будь-якого віку сім’я – це осередок суспільства, яка виховує, розвиває, допомагає в становленні особистості. У кожній родині у дітей складається таким чином характер, розвивається світогляд, формуються поняття. Всі нащадки індивідуальні, тому переживають розлучення батьків вони по-різному. А ще сила емоцій залежить від віку дітей.

Як допомогти пережити розлучення дошкільнику

Малюки до року, природно, не зрозуміють, що ж за поняття таке «розлучення». Вони тільки інтуїтивно можуть відчувати нависає загрозу, позбавлення безпеки.

Діти від року до чотирьох років відчувають труднощі з вираженням емоцій через слова, так як словниковий запах у них ще маленький. Вони можуть просто замкнутися в собі, припинити спілкування.

Часто їм сняться кошмари, трапляється нетримання сечі, а це ще негативніше впливає на психіку.

ЧИТАТИ Як зрозуміти, що з чоловіком пора розлучатися: чи варто кидати чоловіка

В цьому періоді малюк потребує фізичного контакту з батьками. Його необхідно забезпечити, навіть якщо мама і тато будуть перебувати з ним окремо. Йому навіюється, що дорослі його люблять, а проживання батька в окремій квартирі – це нормально. Папа все одно залишиться татом назавжди.

Діти 4 років будуть робити спроби примирити батьків. На це ж здатні і хлопці 8 років. Такі спроби ігнорувати не слід. Просто потрібно спробувати донести до малюка думка про те, що тато з мамою все одно будуть дружити, але під час цієї дружби вони будуть жити в різних будинках, продовжуючи піклуватися про чадо.

Як правильно поводитися з підлітком

Підлітковий період дуже складний, та ще розлучення батьків звалився на голову сина. Сини і дочки в цьому віковому періоді занадто емоційні. Вони вже не діти, але ще не дорослі люди. Підлітки важко переживають, коли їх хтось кидає, залишає, йде від них.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Вони вважають, що якщо тато пішов жити до іншої жінки, значить, вона краще, ніж мама. Виявляється дитяча ревнощі. Якщо ж діти є і в новій сім’ї батька, то це бомба. У підлітка порушується психіка, долають думки, чому тато вибрав чужих дітей.

Йому соромно перед однолітками і іншими людьми. У нього зароджуються комплекси, проявляється агресія. Підлітки можуть бути жорстокими з молодшими дітьми, зганяючи свою злість на них. Такою поведінкою вони намагаються довести свою перевагу над оточуючими.

В цей складний період дивуєшся, як же розповісти своїй дитині про розлучення. Слід йому допомогти впоратися з тривожністю, безпорадністю, почуттям непотрібності. Буде помилкою, якщо мама раптом почне займатися всіма домашніми справами, навіть тими, які повинен виконувати чоловік. У цей момент вона хоче зробити так, щоб її діти не відчули себе обділеними.

Коли дитина відчує, що за допомогою жалю до себе може домагатися своїх цілей, він спробує і в дорослому житті маніпулювати. Якщо підлітку такий підхід ще можна пробачити, то дорослій людині – ні. Це буде виглядати нерозумно.

Режим дня в цей проблемний період зберігається таким же, як і до розставання мами з татом. Ті методи виховання, якими користувався батько, залишаються. Нехай тато продовжує нести відповідальність за психологічне та фізичне здоров’я сина чи доньки.

Як відповідати на запитання дітей

Багато батьків не знають, як пояснити своїй дитині розлучення батьків, не бажають відповідати дітям на питання про нього. Однак це потрібно робити на доступному для них мовою, чітко і ясно. Вимовивши їм брехня, потрібно почати боятися того, що вона спливе.

Це призведе до втрати довіри, розриву близькою духовний зв’язок. Якщо у сина з’явилися питання про розставання, дорослі повинні уважно їх вислухати і дати на них відповідь. За такої умови батьки обійдуться без образи один одного за спиною.

Чого не можна робити і говорити

Не всі готові будуть до дорослого розмови з дітьми з приводу того, як сказати дітям про швидке розлучення батьків. Є батьки, які просто підуть, навіть не попрощавшись. Одні можуть бути агресивними, інші – мовчазними, охочими скинути весь вантаж бесід на жінку.

Але всім слід було б дотримуватися деяких правил:

 • не плакати;
 • ображати;
 • стежити за емоціями;
 • захистити бабусь і дідусів від процесу.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

При дітях слід стримуватися від сліз, істерик, образ, претензій. Емоції потрібно не показувати, бо дітям буде простіше пережити розрив батьків, коли вони в адекватному стані. Якщо батьки будуть проявляти негатив, син не зрозуміє, як можна сприймати доводи мами і тата про те, що розлучення не є кінцем світу.

Бабусь і дідусів не повинні хвилювати події, що відбуваються в сім’ї їх дітей. Краще проявити тактовність, мудрість, залишити думку при собі, особливо якщо поруч їхні онуки.

Як правильно будувати відносини з малюком: життя після розірвання шлюбу

Найлегше пережити розставання з думкою про те, що ще невідомо, кому більше пощастило. Якщо мама на позитивній хвилі, то малюк буде відчувати себе впевнено, комфортно. Жінка повинна дозволити чаду виплеснути емоції, висловити думки, переживання, тривоги. Позбавляючись від негативу, йому важливо відчувати підтримку мами.

ЧИТАТИ Як не розлучитися з дружиною: практичні поради щодо порятунку відносин

Папі теж потрібно приділяти більше часу для сина, намагатися приходити не тільки по вихідним, а й посеред тижня. Щире прагнення провести кілька годин з дочкою або сином буде свідченням надійного захисту тата, його любові, бажання прийти на допомогу завжди.

Потурати дитині у всьому не потрібно, інакше він стане звичайним маніпулятором, які не вміють контролювати свої емоції. Його метою буде домагатися того, чого він бажає.

Жінці, від якої пішов чоловік, варто спробувати побудувати відносини з іншим чоловіком, вийти заміж. Багато мам роблять в цей момент величезну помилку. Вони просять дозволу на шлюб у дітей. Вирішувати повинна тільки жінка. Діти меншого віку легше приймають нового члена сім’ї.

Порада психолога

Фахівці часто проводять бесіди про те, як сказати дитині, що його батьки розлучаються. Порада психолога криється в донесенні думки синові про те, що якщо дорослі розлучаються, вони все одно будуть його батьками.

З ним необхідно розмовляти про його переживаннях, та й про своїх теж. Якщо син сумує, тужить, мама повинна спокійно і шанобливо поставитися до його почуттів.

Необов’язково веселити його, везти на море, просто потрібно допомогти йому пережити непростий період.

Під час розлучення слід зменшити вимоги до дитини з приводу виконання домашніх завдань, побутових справ. Бажано поговорити з вчителями та вихователями, щоб вони допомогли йому адаптуватися до нових сімейними обставинами. Мамі потрібно вирішувати дочки або сина в будь-який момент зателефонувати батькові, зустрітися з ним. Гарна ідея – зберегти традиції і звичаї сім’ї.

Розставання мами і тата син може перенести позитивно, якщо вони будуть знати, як підготувати їх дитини до швидкого розлучення батьків. Діти різного віку по-різному реагують на таку ситуацію в родині. Якщо малюк або підліток буде відчувати підтримку, мати можливість в будь-який момент зустрітися з батьком, його психіці нічого не буде загрожувати.

Джерело: https://love-is.org/kak-skazat-rebenku-o-razvode/

Як сказати дитині про розлучення

Розлучення – трагедія для будь-якої сім’ї. Дорослі відчувають розчарування і спустошеність, адже в ситуації, що склалася винні завжди обоє. Припуститися помилки у виборі супутника життя, а потім неправильно побудувати відносини може кожен.

У важкі хвилини важливо не замикатися в собі, а думати про оточуючих і надходити виважено і мудро, щоб не спровокувати нові проблеми. Найбільше страждає дитина, звичний світ якого руйнується в одну мить від несподіваного для нього рішення.

Для маленької людини, який щойно розпочинає жити, ці нові стрімко розвиваються події стають катастрофою і тільки від батьків залежить, який слід вони накладуть на незміцнілу дитячу психіку. Сказати дитині про розлучення буде непросто і, за рекомендаціями психологів, важливо дотримуватися наступних правил.

Об’єднаєтеся для розмови

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Поговорити з дитиною важливо разом, щоб загострити його увагу, що рішення прийнято обома батьками, а в ситуації, що склалася немає правих і винуватих. Поясніть дитині, що не варто звинувачувати в розлученні ні маму, ні тата. При цьому розкажіть, що один з батьків переїде з квартири, але все одно буде поруч, щоб підтримати в скрутну хвилину.

Коли ви проводите розмову разом, малюк почуває себе комфортніше, тому що у нього все ще зберігається відчуття повної сім’ї.

Читайте також:   Знайомство з батьками нареченого і нареченої: поведінка і подарунки

При цьому важливо, щоб чоловік і жінка шанобливо спілкувалися не лише з дитиною, а й один з одним. Не забувайте, що ця розмова ви проводите в першу чергу для вашого сина чи дочки.

З’ясовувати стосунки і сипати взаємними докорами в такий непростий момент точно не варто.

Слушна нагода для розмови

Психологи рекомендують провести бесіду за кілька тижнів до розлучення, коли ви вже впевнені в прийнятому рішенні і точно його не зміните, але ще продовжуєте жити разом. Так дитині буде простіше звикнути до думки, що мама і тато роз’їдуться.

Важливо провести розмова не на бігу. День тижня і час доби теж значимі. Найкраще поговорити днем ​​у вихідний, щоб у батьків було достатньо часу для відповідей на всі виниклі питання. Після розмови постарайтеся не залишати малюка на самоті, переведіть його думки на якесь нове приємна подія.

Розкажіть про процес розлучення

Важливо не тільки розповісти про сам факт розлучення, але і пояснити малюкові, що це таке, які зміни відбудуться у вашій родині і як це відіб’ється на його життя.

Говоріть просто і лаконічно

Постарайтеся говорити простіше, приводите зрозумілі дитині приклади. У нього не повинно залишатися помилкових надій і відчуття недомовленості. Тому ніяких недомовок.

Можна сказати, наприклад, так: «Ти помічав, що ми з твоїм татом часто сварилися. Ми прийняли рішення, що більше разом жити не будемо. Через кілька тижнів тато переїде від нас до бабусі. Ти завжди зможеш з ним бачитися, коли захочеш, а щосуботи ви будете проводити удвох. Мама і тато люблять тебе однаково сильно, обидва завжди будуть з тобою. Твоєї провини в цьому немає ».

Якщо відповісти на кожне питання не виходить, то постарайтеся пояснити, що все обов’язково буде добре, а з кожної непростій ситуації можна знайти вихід разом.

Про що може йтися

Щоб зробити розмову максимально комфортним для всіх учасників, психологи рекомендують не приховувати правду від дитини, не загострювати конфлікти і шанобливо ставитися один в одного. Дотримуйтеся ряду простих правил:

 • Ні в якому разі не можна говорити, що у вас більше немає теплих почуттів один до одного. Так малюк може подумати, що його ви теж одного разу розлюбите і засмутиться ще більше від думки, що може залишитися зовсім один.
 • Обгородіть дитини від неприємних подробиць. Розповідати про зради і фінансові труднощі точно не варто.
 • Один з батьків не повинен стати в поданні вашого сина чи дочки жертвою, а інший – тираном, тому не говорите про поганих рисах один одного.
 • Не питайте, до кого малюк більше прив’язаний і не намагайтеся «купити» його любов раптовими потураннями в дисципліні і дорогими подарунками.

Чим молодші діти, тим менше подробиць

Малюки до семи років не відразу можуть зрозуміти, що сталося , повідомлена батьками новина просто ставить їх в глухий кут.

Нерідко після пережитого стресу у дошкільнят виникають проблеми зі сном – їх мучить безсоння або нічні кошмари. Дитина може продовжувати фантазувати, що батьки знову об’єднаються і будуть жити разом.

Тому не перевантажуйте бесіду подробицями, поясніть все чітко, коротко і просто.

Діти після семи років починають розуміти ситуацію краще. Вони сильніше зляться і ображаються, нерідко стають на бік одного з батьків. Щоб дитина зрозуміла вас, розкажіть йому про свої емоції та почуття. Поясніть, що обом батькам таке рішення далося важко, що ви розумієте його переживання і теж дуже засмучені.

Розставання мами і тата травмує в будь-якому віці.

У підлітків така новина теж може викликати сильний стрес. Хтось почне плакати і кричати на батьків, хтось навпаки намагається пережити психологічну травму самостійно, закрившись в собі. Постарайтеся задавати навідні запитання, невимушено виводячи підлітка на відверту розмову, щоб вислухати його і зрозуміти, що діється на душі у дитини.

Говоріть відразу з усіма дітьми

Якщо в сім’ї кілька дітей, то психологи рекомендують провести один розмову відразу з усіма. Винятки можливі в тому випадку, якщо у дітей велика різниця у віці – тоді буває правильніше поговорити з кожним окремо, пояснивши подію на зрозумілій йому мові.

З кожною дитиною повинні поговорити обоє батьків разом.

Слідкуйте за реакцією дитини

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Реакція на несподівану новину про розлучення може бути різною і абсолютно непередбачуваною. Враховуйте той факт, що в залежності від віку діти переживають різні негативні емоції.

Дошкільнята починають звинувачувати себе, що сім’я стала неповною. Хід думок такий: тато тепер не живе з нами, тому що більше мене не любить. Молодші школярі найчастіше зляться і ображаються, іноді навіть відмовляються від спілкування з одним з батьків, якого вважають винним у ситуації, що склалася. Підлітки розлучення соромляться, бояться розповідати про нього однолітків і сердяться на батьків.

Поясніть дитині, що він любимо і це не його вина

Головне, що повинен зрозуміти ваш дитина, – незалежно від обставин обоє батьків люблять його також сильно, як і раніше, а його провини в події немає. Поясніть, що батьки перестануть бути чоловіком і дружиною, але незважаючи ні на що залишаться люблячими батьками – на почуттях до нього розлучення ніяк не позначиться, у малюка завжди буде два будинки, де його в будь-який момент чекають.

Тема розлучення – непроста. Підготуватися до довірчій бесіді з малюком буває дуже важко. Постарайтеся максимально підтримати дитину в цей момент. Якщо буде потрібна допомога, то не бійтеся звернутися за порадою до знайомих, які успішно пройшли подібні випробування, або запишіться на консультацію до психолога.

Джерело: https://prorazvod.com/kak-skazat-rebenku-o-razvode/

Як пояснити дитині, що батьки розлучаються: поради психолога

Розпад осередку суспільства це завжди трагедія. Страждають і дорослі, чиї надії не виправдалися, і діти, які ростуть в неповній сім’ї.

Від того, як відбувається розлучення, безпосередньо залежить світосприйняття дитя, його довіру до оточуючих, його особистість, відносини з тим батьком, який пішов з сім’ї.

Розлучаючись, подружжя насамперед повинні обговорити, як пояснити дитині, що батьки розлучаються. У цій статті ми розповімо, як це зробити з найменшими наслідками для незміцнілої психіки.

Чи варто говорити

Пояснити дитині розлучення батьків – непросте завдання. Потрібно враховувати вік, правильно підібрати слова, продумати, що варто розповісти, а про що краще промовчати, зуміти заспокоїти.

Як сказати дитині про розлучення: що можна і не можна робити батькам

Якщо діти старшого віку, то неодмінно потрібно розповісти, що батьки розлучаються. І чим швидше це зробите, тим краще. Не треба придумувати, що батько кудись пішов. Діти рано чи пізно зрозуміють, що сталося або їм розкажуть «доброзичливці». Брехня з боку близької людини завдасть травму і підірве довіру.

Як розповісти дитині про розлучення

 1. Дитині потрібно розповісти, чому батьки не живуть разом в доступній для його розуміння формі.
 2. Необхідно заздалегідь обговорити подружжю, що і як сказати дитині про розлучення. Версії повинні збігатися, щоб малюк не шукав правих і винуватих. Ці ж причини повинні озвучуватися бабусями і дідусями, якщо він поставить питання ім.Чим менша дитина, тим менше інформації він повинен отримати.
 3. Обстановка в якій він почує новина, повинна бути спокійною. Краще це зробити вдома, ніж в людному місці. Так він зможе виплеснути негативні емоції, покричати, поплакати.
 4. Краще провести бесіду обом батькам.Важливо робити акцент, що рішення обопільне і винуватих немає: нікого не треба жаліти, нікого не звинувачувати.
 5. Син і дочка повинні бути впевнені, що батько, який з’їжджає, завжди в потрібну хвилину буде поруч і, як і раніше, дуже сильно любить своїх дітей. Що не склалися стосунки з дружиною, а діти люблять і потрібні.
 6. Пояснити, що немає нічого ганебного в тому, що батьки більше не живуть разом. І ця сім’я може теж бути щасливою.
 7. За даними дослідження, близько 66% хлопчиків і дівчаток у віці 5-7 років плекають надії на те, що батьки будуть знову разом жити. Так думає і 12% юнаків, чиї батьки розлучаються.Діти повинні зрозуміти, що рішення прийнято остаточно і як раніше вже не буде. Не давайте помилкових надій.

Такі загальні рекомендації психологів, більш приватні питання розглянемо нижче.

Діти по-різному сприймають звістку: хтось навіть не переживає, сприймаючи це як належне, інші намагаються маніпулювати і погрожувати батькам. Як швидко відбудеться адаптація, залежить від кількох факторів.

 • Близькість до батькові чи матері, з яким не залишається дитина. Маленькі діти часто сприймають папу як людини свято: він грається, возить на плечах, підкидає, дає пограти на комп’ютері. Чим більше у батька з дитиною загальних занять, тим складніше буде перебудуватися.
 • Деякі батьки вважають за краще тримати своє чадо в невіданні про те, що відбувається в подружніх стосунках. І повідомлення про те, що батько або мати більше не буде з ними жити, валить дитини в шок. Адже ще вчора стабільна сім’я, а сьогодні один з її членів стає колишнім. Дитина, яка розуміє наскільки напружені відносини між батьком і матір’ю, чогось подібного очікує.
 • Наскільки сильно напружена обстановка в сім’ї. Якщо він бачить, як тато кричить на маму, а можливо, і б’є, то, швидше за все, розлучення сприйме як початок нової спокійного життя.
 • Стан здоров’я психічного і фізичного дитини і його вік.

Поради дитячого психолога

Допомогти дитині пережити розлучення цілком під силу батькам. Потрібно прислухатися до рекомендацій психолога.

 • Спробувати не змінювати місце проживання, так як дитина потребує збереження дружніх зв’язків і звичної обстановки.
 • Якщо переїжджаєте, то не міняйте відразу дитячий сад або школу.
 • Якщо дитина постарше, то подбайте про те, щоб він якомога частіше зустрічався з однолітками тієї ж статі, що і відсутній батько. Можна записати дитину в секцію.
 • Не можна обмежувати зустрічі дітей з батьком. У маленької людини повинно бути уявлення про чоловічу типі виховання.
 • Не робіть школяреві поблажок так як «у нього важкий період». Він повинен знати, що з нього попит буде завжди і його обов’язки ніхто не відміняв. Нехай хоч в цьому буде стабільність.

Як переживають подібні події діти різного віку

Повідомляти дітям про розлучення батьків різного віку потрібно, беручи до уваги їх психологію.

Так,  малюки 3,5- 6 років починають звинувачувати себе в тому, що сім’я стала неповною. Вони вважають себе центром всього, і все відбувається тільки для них або через них. Папа більше не приходить значить це я поганий, він мене не любить, тому більше не живе з нами – саме так думає маленький чоловічок. Він дуже гостро переживає ситуацію, що склалася.

Діти 7-8 років відчувають злість і образу, особливо на батька. У цьому віці людина бачить все або чорним, або білим. Дитина може навіть відмовитися спілкуватися з татом. Спостерігається збільшення агресії і тривоги.

У 10-11 років діти відчувають себе покинутими і нікому не потрібними, сердяться і зляться на батьків, їм соромно за те, що вони розходяться.

Тільки після тринадцятирічного віку людина здатна усвідомити справжні причини розпаду сім’ї і всі його наслідки, вибудувати відносини з обома батьками, це вже підлітковий вік, про нього прочитайте нижче.

Неважливо скільки років людина дізналася про розлучення батьків в 5 років, в 7 років, підлітком або таким, що відбувся чоловіком. Це завжди стрес і крах сімейних цінностей.

Як знизити переживання дошкільника при розлученні батьків

Якщо дитині 5 – 7 років, йому дуже важливо знати що його любить мама і особливо тато , який його «залишає».

Найцінніший і здійсненний рада психолога: не бійтеся розпестити дитини! Нехай він відчуває турботу і участь, як батьків, так бабусь і дідусів.

Подумайте, які спільні інтереси у малюка і тата. Можливо, коли він забирав дитину з садка, то вони заходили дивитися на роботів у вітрині магазину або він читав йому на ніч казку смішним голосом. В ідеальному варіанті так і повинно тривати якийсь час. Якщо не можливо, то мамі доведеться взяти це на себе.

Малюкові зовсім необов’язково знати справжніх причин розставання подружжя. Досить того, що тато і мама більше не можуть жити разом, так як їм важко домовлятися, і вони часто сваряться. Про те, що з’явився в стосунках третій краще промовчати.

Як вести себе з підлітком

Розповісти підлітку про ситуації, що склалася ще складніше. У цьому віці людина намагається бути старше і більш незалежним, ніж є насправді. Часто діти замикаються і вважають, що можуть самостійно впоратися зі стресом або починають вести антисоціальний спосіб життя. Для хлопчика як ніколи важливий чоловічий авторитет. Тому тато повинен брати участь в його житті.

Не варто брехати або щось приховувати. Він уже здатний проаналізувати ситуацію і вирішити, як йому слід спілкуватися з кожним батьком.

 • Розкажіть, що змінитися в його житті, які обов’язки з’являться.
 • Не підриває батьківського авторитету. Не кажіть погано про батька.
 • Не дозволяйте маніпулювати собою. Підліток може загрожувати матері, що піде жити до батька або перестане вчитися. Батьки повинні дотримуватися обраної лінії виховання. Якщо один сказав немає, то другий не повинен дозволяти.

По можливості з підлітком повинен провести консультацію дитячий психолог-професіонал. Це допоможе знизити рівень переживань, розібратися в тому, що відбувається і виробити стратегію поведінки.

Якщо допомога психолога для вас недоступна, подивіться відео, розміщені на цій сторінці.

При розлученні дуже складно тверезо мислити і не дозволяти собі погано говорити про колишнього чоловіка в присутності дітей, 30% жінок і зовсім забороняють дітям спілкуватися з батьком.

Ви зможете зберегти психологічне здоров’я дитини, тільки позбувшись від претензій один до одного, недомовленості і злості. Перед тим як розлучатися зверніться з чоловіком до сімейного психолога.

І якщо вже зберегти шлюб ніяк не можна він допоможе грамотно з нього вийти.

Джерело: http://razvodconsult.ru/sovety-psihologa/kak-skazat-rebenku-o-razvode-roditelej.html

Рекомендованные статьи

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *